Љубов Галкина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олимписки медали
Стрелаштво во женска конкуренција
Златен медал - прво место 2004 Атина Малокалибарска пушка, 3 ставови
Сребрен медал – второ место 2004 Атина Воздушна пушка
Сребрен медал – второ место 2008 Пекинг Воздушна пушка

Љубов Галкијна (руски:Любовь Галкина) (родена на 15 март 1973 во Алапајевск) — руска натпреварувачка во стрелаштво. На Летните олимписки игри - 2004 во Атина, таа освои златен и сребрен медал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "2004 Summer Olympics – Athens, Greece – Shooting" databaseOlympics.com (Посетено на 17 февруари 2008)