Јуриј Бережко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јуриј Бережко
Медали

Јуриј Бережко
одбојка
Натпреварувач за  Русија
Олимписки игри
Бронзен медал – трето место Пекинг 2008 одбојка
Златен медал - прво место Лондон 2012 одбојка
Светско првенство
Сребрен медал – второ место 2007 Јапонија одбојка
Европско првенство
Сребрен медал – второ место 2007 Русија одбојка

Јуриј Бережко (руски: Юрий Викторович Бережко, роден на 27 јануари 1984) — руски одбојкар.

Тој е роден во Комсомолск на Амур.

Со Руската одбојкарска репрезентација тој го освоил златниот медал на Летните олимписки игри 2012 во Лондон.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]