Јуриј Бережко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали

Јуриј Бережко
одбојка
Натпреварувач за  Русија
Олимписки игри
Бронза Пекинг 2008
Злато Лондон 2012
Светско првенство
Сребро 2007 Јапонија
одбојка
Европско првенство
Сребро 2007 Русија
одбојка

Јуриј Бережко (руски: Юрий Викторович Бережко, роден на 27 јануари 1984) е руски одбојкар.

Тој е роден во Комсомолск на Амур.

Со Руската одбојкарска репрезентација тој го освоил златниот медал на Летните олимписки игри 2012 во Лондон.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]