Прејди на содржината

Јуел Кинаман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џоел Кинаман

Чарлс Џоел Нордстрем Кинаман (роден на 25 ноември 1979 година) е шведско-американски глумец кој првпат се здоби со признание за улогите во шведскиот филм Лесни пари и криминалната серија Јохан Фалк. Кинаман е меѓународно познат по своите телевизиски улоги како детектив Стивен Холдер во филмот „Убиството“ на АМЦ, Такеши Ковач во првата сезона на „Променет јаглерод“ и гувернер Вил Конвеј во американската верзија на „Куќа од карти“. Тој, исто така, одигра Алекс Марфи во 2014 Робокоп римејк, и Рик знаме во Ворнер Брос филмски адаптации на ДЦ Комикс анти-херој тим Одред за самоубиства (2016), како и Џејмс Ган 2021 продолжението/меки рестартирање, на Одредот за самоубиства. Од 2019 година, тој глуми како астронаут на НАСА, Ед Болдвин, во научно -фантастичната серија ЕПЛ TВ+ За целото човештво.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Чарлс Џоел Нордстрем Кинаман е роден и израснат во Стокхолм, Шведска. Неговата мајка, Бите (Нордстрем), терапевт, е шведска државјанка. Неговиот татко, Стив Кинаман (по потекло Дејвид Кинаман), е Швеѓанец, роден во Америка, кој бил регрутиран за време на Виетнамската војна и ја напуштил војската од својата база во Бангкок. Кинаман има шведска националност. Неговиот татко, чие семејство беше од американскиот среден запад, има ирско и шкотско потекло; додека тој рече дека неговата мајка е со украинско-еврејско потекло. Имал пет сестри, од кои едната е глумицата Мелинда Кинаман (полусестра по татко). За време на своето детство, Кинаман научил два јазика додека „зборувал англиски со татко ми и шведски со мајка ми“. Тој поминал една година во Дел Вале, Тексас, како средношколец кој разменуваше студенти. По завршувањето на средното училиште, тој одлучи да патува низ целиот свет. За финансирање на патувањата, тој работел на различни работни места—како работник во фабрика за пиво и чистач на покриви во Норвешка, и како менаџер на барови на француските Алпи. Потоа патуваше четири до пет месеци во период од две години во Југоисточна Азија и Јужна Америка. Вториот со колегата скандинавски глумец Дејвид Денчик.

Кариерa[уреди | уреди извор]

Кинаман на Стрип-сантот Сан Диего 2016 година за промовирање на Самоубиствениот одред

Кинаман ја започнал својата глумечка кариера како дете-актер во шведската сапуница Градот (1990). Неговата постара сестра излегувала со еден од режисерите на шоуто и тој побарал од Кинаман да оди на аудиција за да учествува во шоуто. Откако го прикажал Феликс Лундстрем во 22 епизоди, тој се повлекол од глумата.

Кинаман ја започнал својата глумечка кариера во 2002 година. Додека студирал на драмско училиште, Кинаман се појавил во неколку филмови како што се Хана со Х и Бог чувај го кралот. Работел и на продукции поставени во театарот Бака во Гетеборг. Дипломирал на Театарската академија Малме во 2007 година и започнал да работи во Градскиот театар во Гетеборг. Во истата година, тој го привлекол вниманието на шведските медиуми со улогата на Расколников во сценска адаптација на Злосторство и казна. Кинаман продолжи да глуми во девет шведски филмови за 14 месеци. Во 2009 година, тој глумел во филмот Во твоите вени и одигра улога на полициски информатор во шест филмови од филмската серија Јохан Фалк. Тој бил избран во филмот „Лесни пари“ (објавен во јануари 2010 година), што му го привлече вниманието на мејнстрим во Шведска и на меѓународниот филмски пазар, и, исто така, му ја донесе наградата Голдбаге во категоријата за најдобар глумец.

Сакајќи да ја прошири својата глумечка кариера, Кинаман ангажираше агент во Соединетите држави. Беше објавено во пролетта 2010 година дека ќе го направил своето меѓународно филмско деби во трилерот „Најмрачниот час“, кој започнал да се снима во Москва во јуни 2010 година и беше објавен во декември 2011 година. Помеѓу април 2011 и август 2014 година, Кинаман имал како детектив Стивен Холдер во телевизиската серија АМЦ „Убиство“, базирана на данската телевизиска серија Злосторството. Кинаман бил еден од кандидатите за главните улоги во Тор (2011) и Лудиот Макс: Патот на бесот (2015). Иако Кинаман рекол дека е желен да работи и да биде признат во САД, тој додадол дека „апсолутно не чувствувам дека треба да преземам каква било улога што можам да ја добијам само затоа што тоа се Соединетите држави. Барам нешто интересно, се уште сум млад во својата уметност и мора да се осмелам да правам работи дури и кога постои ризик од неуспех“.

Во 2012 година, Кинаман повторно се собрал со директорот на „Лесни пари“, Даниел Еспиноса, во последното холивудско деби, „Засолништето“ а исто така глумел и во инди-филмот „Лола наспроти“. На 3 март 2012 година, било потврдено дека Кинаман ќе ја игра главната улога на Алекс Џејмс Марфи/РобоКоп во римејкот на Робокоп од 1987 година. Филмот бил објавен во февруари 2014 година. Во 2015 година, тој глумел во акциониот трилер Трчај цела ноќ и мистериозната драма „Дете 44“.

Во 2016 година, Кинаман го глумел Рик Флејг во филмската адаптација на Ворнер Брос на антихеројскиот тим на ДЦ Комикс, Одред за самоубиства, во режија на Дејвид Ајер. Тој ја повторил својата улога како Рик Флег во продолжението/мекото рестартирање во 2021 година, Одред за самоубиства, во режија на Џејмс Ган. Тој, исто така, глумел во независниот драмско-трилер-филм Работ на зимата, каде што го игра Елиот Бејкер, татко на две деца, кој ги носи своите деца на снимање што оди погрешно. Филмот бил објавен на барање на 27 јули 2016 година, а во одредени кина на 12 август 2016 година.

Помеѓу 2016 и 2019 година, Кинаман работел на 4 различни оригинални продукции на стриминг телевизиски мрежи како што се Нетфликс, Амазон прајм видео и Епл TВ+. Кинаман го глумел гувернерот Вил Конвеј во сезоните 4 и 5 од американската верзија на „Куќа од карти“ на стриминг услугата Нетфликс, и протагонистот Такеши Ковач во „Променет јаглерод“ на Нетфликс, адаптација на тврдокорениот ричард К. Морган киберпанк научно-фантастичен роман со исто име. Исто така, во 2019 година, Кинаман глумел како Ерик во серијата Амазон прајм видеo Хана, адаптација на акциониот филм од 2011 година со истото име. Од 2019 година, Кинаман ѕвезда како НАСА астронаут Ед Болдвин во Епл ТВ+ оригинална научна фантастика простор драма серија За целото човештво.

Во 2019 година, Кинаман го играше Пит Кослоу во акциониот трилер филм на Андреа Ди Стефано, Информер. Во 2020 година, Кинаман глумеше како Томас Штајнман во повоениот трилер на Јувал Адлер, Тајните што ги криеме. Кинаман, исто така, глумел во криминалната драма на éереми Гез, Браќа по крв, која билѐ објавена во Соединетите држави во 2021 година. Во јануари 2021 година, било објавено дека Кинаман бил избран во Сезона 4 од рестартирањето на Во Третманот во HBO, каде што ќе глуми Адам, вклучен и исклучен дечко на главниот лик д -р Брук Тејлор (го игра Узо Адуба). Тој, исто така, ја повтори својата улога како Ед Болдвин во Сезона 2 од За целото човештво, која се емитуваше во 2021 година, и се потврдува дека е во третата сезона на серијата Apple TV+.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Кинаман пораснал со состојбата на ископана дојка, со заоблен изглед на градите. Тој бил опериран пред снимањето на Променет јаглерод, вметнувајќи две метални шипки за да ја истурка градната коска нанадвор, со цел да се поправи деформитетот.

Кинаман бил страствен навивач на неговиот роден фудбалски клуб Хамарби АФ уште од рана возраст.

Поради неговото постојано патување, акцентот на Кинаман е забележливо измешан. Иако го идентификува како американски акцент, тој изјавил дека „мелодијата“ е погрешна и оттогаш работи на нејзино усовршување.

Кинаман бил во брак со шведскиот уметник за тетовирање Клео Ватенстрем од 2015 до 2018 година. Потоа, тој започна врска со шведско-австралиската манекенка Кели Гејл во почетокот на 2019 година. Двојката ја објави свршувачката во јануари 2021 година.

На 6 август 2021 година, Кинаман поднесол и му била доделен привремен налог за забрана против шведската манекенка Бела Дејвис, за која тврдел дека се обидувала да го изнуди откако биле во кратка консензуална сексуална врска кон крајот на 2018 година. Дејвис негирал дека се обидел да изнуди Кинаман. На 11 август, шведското обвинителство потврдил дека Кинаман е предмет на тековна истрага.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2002 година Осинлигата Кале
2003 година Хана со Х Андреас
2005 година Здраво Крале Дикан
Бура Шанкер
2006 година Победнички черепи Гура
2007 година Арн - Витез темплар Сверкер Карлсон
2008 година Арн - Царството на крајот на патот
2009 година Во вашите вени Ерик
183 дена Бајрон
Јохан Фалк – Група за специјални операции Френк Вагнер Номиниран - Награда Гулдбаге за најдобар глумец во споредна улога [1]
Јохан Фалк - Браќа по оружје
Јохан Фалк - Национална цел
Јохан Фалк - Лео Гаут
Јохан Фалк - Операција славеј
Јохан Фалк - Одметниците
Симон и Малу Стефан
2010 година Лесни пари Јохан "ВВ" Вестлунд Награда Гулдбаге за најдобар глумец
2011 година Девојката со тетоважа на змеј Кристер Малм
Најмрачниот час Скајлер
2012 година Засолништето Келер
Лола наспроти Лука
Лесни пари II: Тешко да се убијат Јохан "WВ" Вестлунд
Јохан Фалк - Правилата на игра Френк Вагнер
Јохан Фалк - 107 патриоти
Јохан Фалк - Мајката на сите разбојници
Јохан Фалк - Организација Карајан
Јохан Фалк - Детето инфилтратор
Јохан Фалк - Кодно име Лиза
2013 година Лесни пари III: Деливот Делукс Јохан "ВВ" Вестлунд
2014 година Робокоп Алекс Марфи / Робокоп
2015 година Витез на чаши Ерол
Трчај цела ноќ Мајк Конлон
Дете 44 Василиј Никитин
2016 година Одред за самоубиства Рик знаме
Работ на зимата Елиот Бејкер
2019 година Информаторот Пит Кослоу
2020 година Браќа по крв Мајкл Потоп
Тајните што ги чуваме Томас Штајнман
2021 година Одредот за самоубиства Рик знаме

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
1990 година Сторстад Феликс Лундстрем Шведски ТВ серии;
Заслужен за Joо Нордстрем
2008 година Андра Авенин Густав Шведски ТВ серии
2011–2014 година Убиството Стивен Холдер 44 епизоди;
Номиниран - награда Сатурн за најдобра споредна машка улога на телевизија[2]
2016–2017 година Куќа од карти Гувернерот Вилијам „Вил“ Конвеј 15 епизоди
2018 година Променет јаглерод Такеши Ковач / Елијас Рајкер 10 епизоди
2019 година Хана Ерик Хелер 8 епизоди
2019 - денес За целото човештво Едвард Болдвин [3] 20 епизоди
2021 година Во Третман Адам

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Година Награда Белешки
2011 година Награди Голдбаге Најдобар глумец - Лесни пари
2012 година Награда Сатурн Номиниран - Најдобар глумец во споредна улога на телевизија - Убиството

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „De kan vinna en Guldbagge“. Dagens Nyheter. 8 January 2010. Архивирано од изворникот на 2010-04-15. Посетено на 18 July 2010.
  2. Goldberg, Matt (29 February 2012). „Saturn Award Nominations Announced; Hugo and Harry Potter Lead with 10 Nominations Each“. Collider. Архивирано од изворникот на 2013-11-15. Посетено на 22 March 2014.
  3. 'For All Mankind' to launch alternate space race on Apple TV+“. collectSPACE. 28 October 2019. Посетено на 18 November 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]