Јоханес Војтман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јоханес Војтман

Johannes Voigtmann 7 - Saski Baskonia 20171215 (cropped).jpg

Личне информације
Датум на раѓање (1992-09-30)30 септември 1992(26 г.)
Место на раѓање Ајзенах, Германија
Државјанство  Германија
Висина 2,11 m
Позиција центар
Драфт 2014. / не бил изабран
Про кариера 2010—
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2010—2012

2012—2016

2016—
Сајенс Сити Јена

Скајлајнерс

Саски Басконија
Репрезентација
Германија Германија

Јоханес Војтман (германски: Johannes Voigtmann; Ајзенах, 30 септември 1992 ) е германски кошаркар . Тој игра на централната позиција, а во моментов игра за Саски Басконија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Војтман ја започнал својата кариера во 2010 година во тимот на Сајанс Сити Јена и останал таму две сезони. Во 2012 година со Франкфуртскиот тим Скајлајнс потпишал двегодишен договор, а 2014 година соработката со нив е продолжена за уште две сезони. Во боите на Скајлајнс во сезоната 2015/16 победил во Купот на Европа на ФИБА . Од јуни 2016 година игра за Саскачеван Баскони .

Тој настапил за национален тим на Германија на Европското првенство 2015 година и 2017 година.

Успех[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

  • Скајлајнерс :
    • ФИБА-куп на Европа (1): 2015/16.

Поединечно[уреди | уреди извор]

  • Учесник на Ол-стар на германската Бундеслига (2): 2015, 2016

Надворешни врски[уреди | уреди извор]