Денис Шредер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Денис Шредер (германски: Dennis Schröder, Брауншвајг, 15 септември 1993 ) е германски кошаркар . Тој играл како плејмејкер и во моментов игра за Оклахома Сити Тандер . Тој е стандарден член на сениорскиот германски национален тим. Тој се смета за најталентиран германски кошаркар, а неговата игра е споредувана со Раџон Ронд . [1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Тој започнал професионална кошарка во 2010 година во КК Брауншвајг, односно во СУМ. Следната половина играл околу 30 натпревари во првиот тим. Во третата сезона, тој веќе бил стандарден член на првиот тим и постигнал 12 поени, 3.2 асистенции и 2.5 скокови во 32 натпревари. На крајот од сезоната, тој бил прогласен за најдобар млад играч во лигата. Во 2013 година учествувал на Самитот на Најк, каде што постигнал 18 поени и имал 6 асистенции. [2]

Атланта[уреди | уреди извор]

Во истата година, 2013, тој бил избран во јули, како 17-ти од Атланта Хокс . Тој потоа го потпишал договорот со Атланта [3] Во текот на првата сезона често играл во вториот тим на Атланта во НБА лигата. На 22 декември 2014 година, во победа против Далас Маверикс, постигнал рекордни 22 поени. [4] Со невообичаен кош постигнал убедлива победа над Вашингтон во јануари 2015 година. [5]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Тој бил член на помладиот репрезентативен национален тим на Германија . Од 2014 година тој станал стандарден член на сениорскиот тим. Тој особено се истакнал на Европското првенство 2015 година кога ја водел играта на неговиот тим. Сепак, Германија испаднала по првата фаза, и во директната борба за премин изгубила од Шпанија, и тоа со промашување на Шредер од линијата за слободни фрлања. [6]

НБА статистика[уреди | уреди извор]

Легенда
   ОУ Одиграни натпревари    SU   Започната играта   MPU   Минути по натпревар
  PШ%   Процент на шутеви од игра   3P%   Процент на шутеви за три поени   СБ%   Процент на слободни фрлања
  SPU   Скокови по натпревар   APU   Број на асистенции по натпревар   UPU   Украдени топки по натпревар
  БПУ   Блокови по натпревар   PPU   Поени по натпревар   Задебелен   Најдобро во кариерата

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Година Тим ОУ SU MPU PШ% 3P% СБ% SPU APU UPU БПУ PPU
2013-14, Атланта 49 0 13.1 .383 .238 .674 1.2 1.9 .3 .0 3.7
2014-15. Атланта 77 10 19.7 .427 .351 .827 2.1 4.1 .6 .1 10.0
Кариера 126 10 17.1 .417 .326 .797 1.8 3.3 .5 .0 7.5

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Година Тим ОУ SU MPU PШ% 3P% СБ% SPU APU UPU БПУ PPU
2014. Атланта 2 0 3.5 1.000 1.000 .000 1.0 .0 .0 .0 2.5
2015. Атланта 16 0 18.1 .386 .235 .857 1.8 3.9 .6 .0 9.0
Кариера 18 0 16.5 .395 .257 .857 1.7 3.4 .5 .0 8.3

Друго[уреди | уреди извор]

Денис бил роден во мешан брак, од татко Германец и мајка Гамбијка. Неговиот татко починал во 2009 година. [7] Агентот на Денис бил поранешниот германски репрезентативец, Адемола Окулаџа.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (англиски)„Mock draft: Dennis Schroeder is a young Rondo“. redsarmy.com. конс. 18. 9. 2015.. 
  2. „Dennis Schroeder To Enter Draft“. 
  3. (англиски)„ATLANTA HAWKS SIGN DENNIS SCHRÖDER“. nba.com. 11. 7. 2013. конс. 18. 9. 2015.. 
  4. (англиски)„Hawks hold off Mavericks for fourth straight win“. nba.com. 23. 12. 2014. конс. 18. 9. 2015.. 
  5. „Денис Шредер је свестан својих моугћности“. sportklub.rs. 12. 1. 2015. конс. 18. 9. 2015.. 
  6. „Aufiderzen usred Berlina: Šreder je tragičar Nemačke, Furija izbacila domaćina sa Evrobasketa!“. mozzartsport.com. 10. 9. 2015. конс. 18. 9. 2015.. 
  7. Germany, SPIEGEL ONLINE, Hamburg. „Basketball-Talent Schröder: Aus der Halfpipe in die Bundesliga - SPIEGEL ONLINE - Sport“. 
  8. „Dennis Schroeder To Enter Draft“. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]