Јосиф Багери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јосиф Јован Багери (албански: Josif Jovan Bageri; с. Нистрово, Горна Река, Гостиварско, 1870Приштина, 1916) бил католички свештеник, еден од најистакнатите албански културни дејци од почетокот на 20 век.[1] Го уредувал списанието „Shqypja e shqypnis“ во Софија, Бугарија. Во почетокот на 20 век активно учествувал во просветувањето на албанското население во реканскиот регион и пошироко. Како културен и просветителски деец, дејствувал во Софија, Дебар, Скопје, Драч и во Приштина, каде се упокоил во 1916 година.[2] Во негова чест, една дебарска улица го носи неговото име[3], а додека според проектот Скопје 2014 на мостот „Око“ треба да се изгради негов споменик.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bigorski Naučno-kulturni sobiri 1976-1977, Misla. Skopje, 1978, str.138
  2. Avzi Mustafa, Figura mёsuesish shqiptarё, Tetovё, 1995
  3. Албански имиња на дебарските улици, мостови и населби“, Дневник (посет. 29 мај 2010 г). (на македонски)
  4. Споменици на Багери, Приштина и Аголи во Центар“, Нова Македонија, Сабота 27.2.2010 (посет. 29 мај 2010 г). (на македонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]