Прејди на содржината

Јонг Те-се

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јонг Те-се
정대세
Јонг Те-се на натпреварот на Светското првенство во 2010 година против репрезентацијата на Бразил
Лични податоци
Полно име Јонг Те-се (South Korea)
Jong Tae Se (North Korea)[1]
Chong Tese (Japan)
Роден на 2 март 1984(1984-03-02)(40 г.)
Роден во Нагоја, Аичи, Јапонија
Висина &100000000000001810000001,81 м
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Симидзу С-Палс
Број 9
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2010 Кавасаки Фронтале Кавасаки Фронтале 112 (46)
2010–2012 Бохум Бохум 39 (14)
2012–2013 Келн Келн 10 (0)
2013–2015 Сувон Блjуингз 72 (23)
2015– Шимицу С-Пулс Шимицу С-Пулс 63 (36)
Репрезентација
2007–2011 Северна Кореја 33 (15)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 11 June 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 15 November 2011

Јонг Te-се (романизацијата се користи од страна на ФИФА, иако напишани како Чонг Тесе, роден на 2 март 1984 година) е Севернокорејски фудбалер роден во Јапонија, како еден од неколкумината Северно корејски фудбалери кој воглавно играле во Јапонската Џеј Лига или германската Втора бундес лига. Тој најмногу се памети со неговите настапи на Светско првенство во фудбал 2010 година и неговата одлука да настапува за репрезентацијата на Северна Кореја. Моментално игра за Шимицу С-Палс и е капитен на оваа екипа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://img.etoday.co.kr/pto_db/2012/06/20120605071547_203586_500_558.jpg