Прејди на содржината

Јене Берчаи

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јене Берчаи (унгарски: Jenő Barcsay, 14 јануари 1900, Катона, Австроунгарија (денес Катина , Романија) - 2 април 1988 година, Будимпешта , Унгарија) бил унгарски сликар.

Јене Берчаи

Биографија

[уреди | уреди извор]

Роден во Катона, Унгарија во 1900 година, Баршаи бил потомок на аристократско семејство од Трансилванија . Во 1919 година, тој отишол во Будимпешта за да ги започне своите студии во Уметничката школа и дипломирал во 1924 година. Летото 1926 година го поминал во Мако и Ходмезовашархели , каде што работел на конструктивните структурни моќи на пејзажите. Во таа година, тој отишол во Париз на една година, кога ги открил делата на Сезан . Неговите слики во голема мера влијаеле врз младиот уметник.

Додека бил во Италија во 1927 година, Баршаи дознал за Кватрочентното движењето на раната ренесанса , особено анатомските студии на тој период. Тој станал жител на Сентендре,но многу често патувал и за Париз. Па така, тој во 1929 година за да ги разбере правилата на кубизмот отпатувал во Париз. Станал учител во школата за школување во општината од 1931 до 1945 година, а подоцна станал учител на Факултетот за ликовни уметности во Будимпешта од 1945 година до неговото пензионирање, каде што предавал фигурациски скици и анатомија.

Умрел на 88 годишна возраст, работел и цртал и покрај тоа што имал проблеми со ’рбетот, тој никогаш не ја напуштил својата најголема љубов - четката.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]