Јелена Жигон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јелена Жигон
Роден 3 ноември 1933(1933-11-03)
Белград, Кралство Југославија
Починал 10 април 2018(2018-04-10) (возр. 84)
Белград, Србија
Занимање глумица
Сопружник Стево Жигон
Деца Никола Жигон
Ивана Жигон

Јелена Јовановиќ Жигон ( Белград, 3 ноември 1933 година - Белград, 10 април 2018 година ) беше српска и југословенска глумица . Нејзиниот сопруг беше глумецот Стево Жигон, а ќерка и е глумицата Ивана Жигон .

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е на 3 ноември 1933 година . во Белград .[1] глуми во голем број филмови и телевизиски серии во текот на нејзината кариера. Првата улога ја оствари во 1950 година. во филмот Општинско дете . Таа имала значајни улоги во филмовите на Жикина династија, Капетан Леши, Утро, Првиот граѓанин на малиот град и многу други. Таа се здоби со поголема популарност со улогата на Јелена Тодоровиќ во Жикина династија .

Нејзиниот сопруг беше глумецот Стево Жигон . Со нејзината ќерка Ивана Жигон, која исто така е глумица, таа ја основа во 2004 година. Ансамблот на Косовска Божур . За време на нејзината кариера, таа ја драматизираше поезијата на Душан Костиќ, Десанка Максимовиќ, Драган Колунџија, правејќи сценарио на сценско-музичка песна за Симонида изведена во Народниот театар во Белград .

Таа почина на 10 април 2018 година . во Белград, по кратко заболување.[1][2][3] Погребана е на Новите гробишта во Белград .[4]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

 • Награда „Златен прстен“ за најдобра глумица (1961)
 • Златниот кашкавал
 • Орден на Његош, прв степен, за згрижување на повредените, Република Српска
 • Медал Његош од Митрополитот на Црногорско-крајбрежниот Амфилохије Радовиќ, за Благородништво, Црна Гора
 • Југословенска кинематеријална плакета за извонреден придонес во филмот (2006)
 • Почесен граѓанин на Александровац (2017)
 • Награда за животно дело Сергеј Бондарчук, Русија (2018)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Преминула глумица Јелена Жигон“. blic.rs. Посетено на 11 април 2018.
 2. Одлазак Јелене Јовановић Жигон („Политика”, 11 април 2018)
 3. Преминула глумица Јелена Жигон (Б92, 11 април 2018)
 4. „Potresni govor na sahrani "srpske Sofije Loren". mondo.rs. Посетено на 13 април 2018.