Јанош Хегедуш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јанош Хегедус (унгарски: János Hegedűs роден на 4 октомври 1996 година во Будимпешта) — унгарски фудбалер кој во моментов игра за Академија Пушкаш.

Негова кариера[уреди | уреди извор]

На јануари 2017 година тој потпишал триипол годишен договор со клубот Академија Пушкаш . На 20 октомври 2018 година, во 11-та рунда од сезоната 2018-2019 г., тој даде гол од слободен удар оддалечен 60 метри, и неговиот тим го освои мечот 1-0. Во следниот круг, тој, исто така, освои слободен удар против ФК Диосгиор. Неговата изведба го привлече интересот на странските клубови, како италијанскиот клуб СПАЛ.[1]

Интернационално[уреди | уреди извор]

Во мај 2018 година доби покана од страната на капитенот Жорж Леексен да се приклучи на Унгарската репрезентација.

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Куп Европа Вкупно
Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Халадас
2014-15 2 0 0 0 - - 2 0
2016-17 16 1 0 0 - - 16 1
Вкупно 18 1 0 0 0 0 18 1
Будаорс
2015-16 29 2 0 0 - - 29 2
Вкупно 29 2 0 0 0 0 29 2
Акедемија Пушкаш
2016-17 7 0 0 0 - - 7 0
2017-18 14 2 6 0 - - 20 2
2018-19 16 2 2 1 - - 18 3
Вкупно 37 4 8 1 0 0 45 5
Кариера Вкупно 84 7 8 1 0 0 92 8

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]