Јанко Георгиев (зограф)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јанко Георгиев
Јанко Георгиев Зографски.png
Роден(а)Тресонче, Османлиско Царство (денес Македонија)
Починал(а)1881
Папрадиште, Османлиско Царство (денес Македонија)

Јанко Георгиев - македонски зограф, претставник на Дебарската школа.

Биографија[уреди | уреди извор]

Потекнува од големиот зографски род Рензовци од дебарското мијачко село Тресонче. Син е на Георги Дамјанов, од кого го изучил занаетот. Работел со брата си Јаков и братучедите Даме и Иван Андреев и Петар и Атанас Николови под раководство на татко си и чичковците, кои исто така биле познати зографи.

Заедно со брат си Јаков ги изградиле црквите во Крајници, „Св. Константин и Елена“ во Оморани (1894), манастирот „Свети Архангел Михаил“ кај Горно Чичево и други.

Умира во 1881 година.