Јазбине - Бунарџик (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Јазбине
Јазбине is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Јазбине
Јазбине
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Јазбине
Место Бунарџик
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Јазбине, населба од римското време. На 500 m северозападно од селото, на површина од околу 1 хектар се среќаваат фрагменти од римска садова керамика и градежен материјал.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:Археолошки локалитети (Скопје)