Ограда (Бучинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ограда is located in Македонија
Ограда
Местоположба на Ограда во Македонија
Местоположба 42°1′59″N 21°38′26″E / 42.03306° СГШ; 21.64056° ИГД / 42.03306; 21.64056Координати: 42°1′59″N 21°38′26″E / 42.03306° СГШ; 21.64056° ИГД / 42.03306; 21.64056
Основни податоци
Место Бучинци
Општина Илинден
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (опидум).svg опидум


Период раноантичко време
Портал „Археологија“

Оградаархеолошко наоѓалиште во скопското село Бучинци. Наоѓалиштето претставува утврдена населба - опидум од раноантичкото време. Неколку стотици метри јужно од селото, при изградбата на браната за наводнување се откриени темели од градба. На релативно мал простор се среќаваат делови од керамички садови и градежен материјал (камен, тегули).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 366. ISBN 9989649286.