Градиште (Бучинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 42°1′59″N 21°38′26″E / 42.03306° СГШ; 21.64056° ИГД / 42.03306; 21.64056Координати: 42°1′59″N 21°38′26″E / 42.03306° СГШ; 21.64056° ИГД / 42.03306; 21.64056
Основни податоци
Место Бучинци
Општина Илинден
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период раноантичко време
римско време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во скопското село Бучинци. Наоѓалиштето претставува градиште од раноантичкото време и римското време. На 100 метри западно од селото, на доминантна височинка со зарамнето плато се среќаваат делови од керамички садови каректеристични за раноантичкото и римското време. На подножјето на градиштето од источната страна, во лозјата на тројца жители се среќаваат делови од керамички садови и градежен материјал (тегули, имбрекси, а и монети од Јустинијан I).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 366. ISBN 9989649286.