Јагелонска библиотека

Координати: 50°03′41″N 19°55′25″E / 50.0615° СГШ; 19.9236° ИГД / 50.0615; 19.9236
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јагелонска библиотека
Biblioteka Jagiellońska
Главниот влез на библиотеката
Карта
ЗемјаПолска
ТипНационална библиотека
Основана1364; пред 659 години (1364)
МестоКраков
Координати50°03′41″N 19°55′25″E / 50.0615° СГШ; 19.9236° ИГД / 50.0615; 19.9236
Фонд
Обем6,603,824[1]
Пристап и употреба
Обрт600,198 in reading rooms and outside
Други информации
ДиректорProf. dr hab. Zdzisław Pietrzyk
Службена страницаbj.uj.edu.pl
Карта


Библиотека Јагелонска (полски: Biblioteka Jagiellońska) — главната библиотека на Јагелонскиот Универзитет која заедно со Медицинската Библиотека Колегиум Медикум и другите помали библиотеки е во состав на информативниот систем на Јагелонскиот Универзитет во Краков. Библиотеката е една од најголемите во Полска.

Библиотечниот фонд изнесува 6,603,824[1]. Библиотката има сопствена колекција на стари ракописи. Задача на библиотеката е и документацијата и средувањето на нелегалните текстови од времето на социјализмот.

Историја[уреди | уреди извор]

Поглед кон градбата

Историјата на библиотеката е директно поврзана со историјата на Јагелонскиот Универзитет, па од таму за датум на нејзино основање се смета 1364 година[2]. До денес се зачувани кодексите користени во XIV век. Долг период даровите од професореите и учениците библиотеката ги собираше во посебни оддели и колегиуми. Најголемиот дел од нив, пред сè од областа на теологијата и слободните уметности, се наоѓање во Колегиум Мајус. Таму исто така по реновирањето во XV и XVI век библиотеката доби посебни соби. До 1940 година зградата Колегиум Мајус беше седиште на Јагелонската Библиотека.

Во XVI фондот на библиотеката постојано се зголемуваше сè до XVII и XVIII век кога се појави криза. На спас на библиотеката и на универзитетот им дојде Хугон Колонтај од Народната Комисија за Образование. По негова иницијатива целиот фонд на библиотеката беше собран на едно место и библиотеката пеше претворена во јавна и универзитетска. Исто така на библиотеката и беше доделена парична помош за одржување на фондот од 1926 ракописи и 32 000 книги во тоа време.

Периодот на поделбата на Полска не беше добар ни за библиотеката. Но и покрај тоа се успеа да се доградат нови простории и да се уреди библиотечниот фонд. Подемот на библиотеката во XIX и XX век е заслуга на Карол Естрајхер, творецот на Полската Библиографија, кој се грижеше пред сè за зголемување на бројот на книги на полски јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Website of the library, „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-18. Посетено на 2010-08-20., last accessed August 20, 2010 Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „website“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. Visiting the Biblioteka Jagiellonska (Jagiellonian Library) in Cracow Архивирано на 8 септември 2005 г.. Last accessed on 4 May 2007.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]