Ѓула Гал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓула Гал
Gyula Gal 03.jpg
Лични податоци
Име и презиме Ѓула Гал
Роден(а) 18 август 1976 (1976-08-18) (43 г.)
Варпалота, Унгарија
Националност Унгарец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.94 метарs (6 ст 4 ин)
Тежина 120 kg (265 lb)
Позиција линиски играч
Прекар Ѓуси, Ѓуско
Клупски податоци
Тековен клуб пензиониран
1 Податоците за репрезентативни настапи и постигнати голови важат
за 4 септември 2018

Ѓула Гал (18 август 1976) е пензиониран унгарски ракометар.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Тој го направил своето меѓународно деби на 15 март 1999 година против Франција.[2]

Гал доживеал раскинат кожен лигамент во април 2009 година и оттогаш се борел да се врати во првиот тим на МКБ Веспрем РК и исто така не учествувал од селекцијата на националниот тим. За да добие повеќе минути и да ја врати својата форма, тој бил позајмен на Татабања-Карнонекс во октомври 2010 година. Подоцна заминал да игра и во Загреб.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Прва унгарска национална лига :
  • Победник : 2000, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2009
  • Сребро : 1998, 1999, 2001, 2007
 • Унгарски Куп :
  • Победник : 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2009
  • Сребро : 2006, 2008
 • Прва хрватска ракометна лига :
  • Победник : 2010 година
 • Хрватски ракометен куп :
  • Победник : 2010 година
 • Лигата на шампионите :
  • Полуфиналист : 2002
  • Четвртфинале : 2003, 2006
 • Купот на победниците на Купот на ЕХФ :
  • Победник : 2008 година
  • Финалист : 2000
 • ЕХФ шампионски трофеј :
  • Финалист : 2002, 2008
  • Трето поставен : 2000

Индивидуални награди[уреди | уреди извор]

 • Унгарски ракометар на годината : 2006

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Gyula Gál Biography and Olympic Results". Sports-reference.com. Посетено на 27 January 2011.
 2. "A védekezés piócája" (унгарски). Nemzeti Sport Online. 16 January 2004. Посетено на 11 January 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]