Ѓорѓија Илиоски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ѓорѓија С. Илиоски ( 1924 во Крапа, Порече15 ноември 1944 во Македонски Брод) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил роден во 1924 година во селото Крапа кај Македонски Брод. По занимање бил земјоделец. Активно учествувал во НОБ уште од 1942 година. Учествувал во повеќе борби. Бил тешко ранет, по што починал во болницата во Македонски Брод, на 15 ноември 1944 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.217