École normale supérieure

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Entrée ENS 45 rue d'ulm.JPG

École normale supérieure (ENS) — универзитет во Париз, Франција. Претставува еден од најпрестижните и најелитните универзитети и е член на таканаречената PSL Research University, основан во 1794 година.[1]

Познати дипломци[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ecole normale supérieure, Paris

Надворешни врски[уреди | уреди извор]