Алис Гионе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алис Гионе
Alice Guionnet.jpg
Алис Гионе, Оберволфах 2003
Роден24 мај 1969
Националностфранцузинка
ПолињаМатематика
УстановиЕНС (Лион)
ОбразованиеÉcole Normale Supérieure
Докторски менторЖерар Бен Ару
Поважни наградинаграда Роло Дејвидсон (2003)
награда Лоев (2009)
Симонс истражувач (2012)

Алис Гионе (родена на 24 мај 1969 година)[1]француска математичарка, позната по својата работа во теоријата на веројатноста, особено со големи случајни матрици. За нејзиниот придонес во 2009 година, таа ја освоила наградата Лоев.[2]

Во 2012 година таа станала Симонс истражувач.[3]

Живот[уреди | уреди извор]

Гионе пристапила во École Normale Supérieure (Париз) во 1989 година. Докторирала во 1995 година, на Париз-Суд универзитетот, под надзор на Жерар Бен Ару. Држела позиции во институтот Курант, Беркли, МИТ и ЕНС (Париз). Таа е моментално Директор за истражување на ENS (Лион).[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]