Виша нормална школа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Виша нормална школа (француски: École normale supérieure, ENS) — универзитет во Париз, Франција. Претставува еден од најпрестижните и најелитните универзитети и е член на таканаречената PSL Research University, основан во 1794 година.[1]

Познати дипломци[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ecole normale supérieure, Paris

Надворешни врски[уреди | уреди извор]