Прејди на содржината

'Ржан леб

Од Википедија — слободната енциклопедија
'ржан леб
'ржан леб, Рига, Латвија
Раст на тестото од 'рж кисело тесто

'Ржан леб е вид на леб кој е направен од 'ржано брашно. Лебот може да има светла или темна боја, во зависност од видот на користеното брашно и додатоците, и обично е потврд (поблиска структура) од лебот направен од пченично брашно. Има повеќе влакна од белиот леб и често е со потемна по боја и посилен по вкус. 'Ржаниот леб има значителни здравствени придобивки во споредба со белиот леб.

Темниот 'ржан леб најмногу се користел до средниот век. Многу различни видови на 'ржено жито доаѓаат од различни делови на Европа како Финска, Данска, балтичките земји и Германија. Во Австрија, Финска, Естонија, Данска, Латвија, Литванија, Полска, Белорусија и Русија, 'ржаниот леб е најпопуларен од сите видови на леб.

Ржаниот леб најчесто се прави со најмалку 90% брашно од 'рж. Чистиот 'ржан леб не содржи пченично брашно. Во Германија, 'ржаниот леб кој е со помал дел од 90% 'рж се нарекува црн леб.[1] Лебот се прави од брашно или презла, вода, квасец, сол, кисело тесто и зачини како ким, анасон, анасон, сусам или коријандер.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Leitsätze für Brot und Kleingebäck“ (PDF) (немачки). Архивирано од изворникот (PDF) на 21. 01. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |archive-date= (help)CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)