Simply Red (музичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Simply Red)
Прејди на: содржини, барај
Simply Red
Мик Хукнал
Мик Хукнал
Информации
Потекло Манчестер, Англија
Жанрови Pop
Soul
Активни 1984 - 2009
Веб-сајт Домашна страница
Членови
Mick Hucknall
Steve Lewinson
Kevin Robinson
Pete Lewinson
Dee Johnson
Ian Kirkham
Kenji Suzuki
Chris De Margary
Sarah Brown
John Johnson

Simply Red е англиска музичка поп група. Прв пат беше олицетворена со панк групата „Frantic Elevators“. Нивниот стил трпеше влијание од поп, рок, џез, љубовниот рок и синооката душа. Со времето името на групата „Simply Red“ се помалку се однесува на определена група музичари и почнува пошироко да се смета за име на плочите на Мик Хукнал (фронтменот на групата), кој како водечки пејач и суштински член на Simply Red, преовладува на страниците на албумите и со неговото лице почнува да се идентификува бендот. Во текот на нивното постоење тие издаваат албуми кои добро котираат на светските топ листи. Продаваат милиони копии од своите албуми и полека но сигурно стануваат четврти најголеми продавачи во светот.

Кариера[уреди]

Корените на „Simply Red“ водат потекло од рок свирката на „Sex Pistols“ одржана во „Lesser Free Trade Hall“ во Манчестер. Еден од многуте музички фанови кои биле присутни, бил и студентот по уметност Мик Хукнал, заедно со оригиналните членови на „Joy Division“, „The Smiths“ и „Buzzcocks“, кој како сведок на овој настан беше инспириран да формира бенд. Тој бенд првпат беше олицетворен со панк групата „Frantic Elevators“. Тие постоеја седум години со ограничени издавања во локалните издавачки куќи. Се разделија во 1984 година со само ограничено локално внимание и позитивна критика за нивната последна песна „Holding back the Years“.

По периодот на „Frantic Elevators“, Хукнал се поврзал со менаџерот Елиот Рашман. До раната 1985 година Хуканал и Рашман беа собрале бенд од група локални музичари и почнаа да го привлекуваат вниманието на издавачките компании. Во овиј период групата го присвои името „Simply Red“, (по прекарот на Хукнал кој означувал боја на коса, наклонетост кон фудбалскиот тим „Manchester United“ и политичката определеност кон левото крило). Потпишаа за „Elektra“ во 1985 година. Со некои променливи регистри на Хукнал, Toni Bowrs (бас), Fritz McIntyre (тастатура), Tim Kellett (дувачки инструмант), Sylvan Richardson (гитара) и Chris Joyce (тапани).

Нивната прва песна, издадена во 1985 година, беше „Mone’s Too Tight (To Mantion)“, наслов за стандарната песна оригинално снимена од браќата Valentine. Оваа песна имаше голем меѓународен успех, достигнувајќи до британската и ирската топ 20 листа, подоцна американската, француската и германската топ 30 листа и италијанската топ 5 листа, почнувајќи успешна кариера во Италија, често пати поуспешна за разлика во Велика Британија.

Нивниот деби албум беше издаден во 1985 година. Во 1986 година бендот повторно ја сними песната која беше предходно снимена од Frantic Elevators, „Holding Back the Years”, во поприфатлив поп стил, кој овој пат беше водечи хит, достигнувајќи до второто место во Велика Британија, трето место во Холандија, дваесето место во Италија и подоцна прво место во Ирска и САД, востановувајќи го името „Simply Red“ како домашно. Оваа песна останува да биде најпризнатото дело на бендот. Почнаа да се продаваат повеќе копии на албумот и тој стана интернационале хит албум.

За нивниот втор албум во 1987, Men and Women бендот се појавува со капи во форма на цилиндар и шарени костуми наместо поранешниот уличен изглед и антроспективниот и општествен коментар за нивното деби, заменето со синоооената душа имаше фани влијание. Со нивниот трет албум „A new flame“ во 1989 година, „Simply Red“ се здоби со уште поголема популарност и појавувања во јавност, со повеќе комерцијален отколку критички успех, запецатен со нивниот наслов од поп класичната песна на Harold Melvin, „If You Don’t Know Me By Now“, која стана нивниот втор хит во САД и една од најголемите песни на меѓународно ниво, а исто така беше и нивен најголем успех до тогаш. Хукнал до овој период стана меѓународна ѕвезда и беше фотографитран со модели и холивудски славни личности. Ова изгледаше како да ја нарушува единственоста на бендот со изјавувањето на Хукнал во 1991 година дека „Simply Red“ беше само „во суштина соло проект“.

Популарната кариера на бендот се искачи на врвотистата година со издавањето на албумот „Stars“, кој стана најдобро продаваниот албум по неговото две годишно присуство на топ листите во Европа и Велика Британија (иако имаше забелезително помал успех во САД за разлика од нивните предходни албуми). „Stars“ ги измеша анти- политичките песни со џез звук, лесен за слушање, најверојатно за да го избегнат оттуѓувањето од постечката база на фанови. По презентирањето на „Stars“ преку турнеи за време од две години, „Simply Red“ се појавува повторно со „Fairground“ во 1995 година кој беше под влијание од проектот „Good men“ на Zki & Dobri. Масовниот радио хит „Fairground“ стана број еден во Велика Британија и покрај вознимерената критика. Албумот „Live“ продаде повеќе од еден милион копии само во Велика Британија, правејќи од бендот четврт најголем продавач во светот. По ова следуваше „Blue“ во 1998 година и „Love and Russian inter“.

Наредните изданија воглавно беа колекција од најголемите хитови, иако бендот го издаде „Home“ во 2003 година, микс од оригинални песни и наслови вклучувајќи ја и верзијата на песната „You Make Me Feel Brand New“ од „The Stylistics“. „Simplified“ следуваше во 2005 година, тоа беше воглавно албум од верзии на нините класични хитови. Песната „Oh! What a girl!“ беше издадена во септември 2006 година вnо нивниот десетти албум „Stay“ издаден на 12-ти март, 2007 година. По ова следеше песната „So not over you“ издадена на 28-ми Мај, 2007 година. Третата песна „The world and you tonight“, беше само 104 на британската топ листа во ноември 2007. Бендот се појави на сезонската премиера на „Family Guy“ 2007 година која траеше еден час како последен член на Red Sguadron. Мик Хукнал објави дека бендот ќе се раздели во 2009 после турнејата.

Албуми[уреди]

 • Picture Book (1985)
 • Men and Women (1987)
 • A New Flame (1989)
 • Stars (1991)
 • Life (1996)
 • Greatest Hits (1996)
 • Blue (1998)
 • Love And The Russian Winter (1999)
 • It's Only Love (2000)
 • Home (2003)
 • The Very Best Of Simply Red (2003)
 • Simplyfied (2005)
 • Stay (2007)

Надворешни врски[уреди]