Placebo

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Placebo
Placebo на Радар фестивал, Загреб, 2007.
Placebo на Радар фестивал, Загреб, 2007.
Основни информации
Потекло Лондон, Англија
Жанр Алтернативен рок, инди рок
Активност 1994–денес
Издавач EMI
Virgin Records (сегашна), Hut Records, Caroline Records
Други
групи и точки
Hotel Persona
Мреж. место Placeboworld.co.uk
Моментални членови
Брајан Молко
Стефан Олсдал
Поранешни членови
Роберт Шулцберг (1994–1996)
Стив Хјувит (1996–2007)

Placebo (се чита:пласибо) е алтернативен рок бенд формиран во Лондон во 1994. Бендот моментално е составен од Брајан Молко и Стефан Олсдал. Бендот се формирал кога Молко и Олсдал, кои оделе во исто училиште би наводно никогаш межусебно не зборувале, се сретнале уште еднаш по случајност во Лондон и последователно го формирале бендот 'Ashtray Heart'. Тапанарот Стив Хјуит го напуштил бендот на 1 октомври 2007, заради „лични и музички несогласувања“.[1]

Членови[уреди]

Сегашни членови[уреди]

Од 2008, бендот се состои од:

Дополнителни членови за изведби во живо се:

Поранешни членови[уреди]

Дискографија[уреди]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Placebo дискографија.

Албуми[уреди]

Компилации[уреди]

  • Covers оригинално се појави како бонус диск на издавањето на Sleeping with Ghosts Special Edition. Ексклузивно може да се симне на iTunes.

Placebo песни во филм, телевизија и видеоигри[уреди]

Наводи[уреди]

  1. News, „Placebo World (official band site)“, http://www.placeboworld.co.uk/news/index.html, конс. 1 октомври 2007 
  2. IMDB - Cruel Intentions Soudtrack (Retrieved 2007-03-07)
  3. http://www.absolute-playstation.com/api_review/rformula12000.htm (Retrieved 2007-04-05)
  4. http://www.teenagewildlife.com/music/st/TSOGT/Title.html (Retrieved 2008-06-01)

Надворешни врски[уреди]