Хасан Салихамиџиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хасан Салихамиџиќ
Hasan Salihamidžić
Hasan Salihamidžić.jpg
Лични податоци
Роден на 1 јануари 1977 (1977-01-01) (38 г.)
Роден во Јабланица, СФРЈ
Висина &100000000000001770000001,77 м
Позиција десно крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Волфсбург
Број 11
Младинска кариера
Вележ Мостар
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1995–1998 Хамбургер 72 (19)
1998-2007 Бајерн Минхен 234 (31)
2007–2011 Јувентус 61 (7)
2010- Волфсбург 15 (3)
Репрезентација
2007- БиХ 43 (6)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Хасан Салихамиџиќ (роден на 1 јануари 1977) во Јабланица) е босански фудбалер. Во моментов игра за германскиот фудбалски клуб Волфсбург.

Кариера[уреди]

Фудбалски почетоци[уреди]

Првите фудбалски чекори Салихамиџиќ ги направил во дресот на екипата на Турбина. Пo кратко време преоѓа во тимот на Вележ од Мостар како голем талент, а во тоа време на тимот не можеше да му помине низ раце ниту еден фудбалски талент, а особено не оваков како што во тоа време бил Хасан Салихамиџиќ. Вележ по војната подготвува нова екипа со нова генерација на фудбалери, кој сметаат дека ќе ги надминат сите претходни генерации. Хасан во тоа време игра за сите младински селекции на Југославија и во секоја категорија бил еден од најдобрите. Иако голем талент за овој спорт, во тоа време како петнаесет годишник размислува како да замине од војаната која во Босна се повеќе се шири. Шест месеци работел како келнер во едно кафуле како би заработил пари за патните трошоци. И покрај работата тој и понатаму редовно тренира и не се откажува од желбата еден ден да стане професионален фудбалер. Во ноември месец 1992 Салихамиџиќ заминува за Хамбург со помош на својот роднина Ахмет Халихоџиќ и се приклучува на тренинзите на јуниорскиот тим на ХСВ. Во тоа време тренер на Хасан е Феликс Магат кој многу го цени Салихамиџиќ и еден од најзаслужните за неговата одлична кариера.

Бундеслига[уреди]

По краток период во јуниорскиот тим, Салихамиџиќ почнува да игра за првиот тим на ХСВ, каде брзо станува еден од најдобрите фудбалери. Еден период тој живее кај својот соиграч Франциско Копадо. Таму се запознава со неговата сестра Естер со која е во врска. По извонредните игри во Хамбург, многу тимови почнуваат да се распрашуваат за неговите услуги меѓу кој и великаните Барселона и Бајерн Минхен. Хасан на крајот се одлучува за Бајерн кој повеќе му одговара заради неговата желба да остане во Германија. Во својата прва сезона со баварците постигнува неколку важни погодоци во Лигата на шампионите (против Барселона и Манчестер Јунајтед), кој го доведоа Бајерн до финалето на ова натпреварување. Во финалето Бајерн е поразен од Манчестер Јунајтед со два постигнати гола во трите минути судиско продолжение (за пресврт од 2-1).

Јувентус[уреди]

На 15 јануари 2007 година, Салихамиџиќ потпиша четиригодишен пред-договор со Јувентус. Тој му се приклучи на Јувентус во јуни истата година, по истекувањето на неговиот договор со Бајерн Минхен. Во својата прва сезона, под водство на тренерот Клаудио Раниери, Салихамиџиќ беше редовен стартер, иако поради повреда пропушти неколку натпревари, тој направи 30 официјални настапи за својот нов клуб, постигнувајќи импресивни пет гола, во кој беа вклучени и двата гола за Јувентус во победата од 3-2 против Милан на 12 Април 2008 година. Неговата втора и трета сезона со клубот, се покажа како помалку успешни откако босанецот претрпе многубројни.

Во сезоната 2010-11 сезона, новиот тренер Луиџи Делнери го исклучи Салихамиџиќ од неговиот проект план. Заедно со Фабио Гросо, Салихамиџиќ беше единствениот здрав играч од првиот тим кој беше исклучен од 25-те играчи пријавени за настап во 2010-11 УЕФА Европа Лигата. Салихамиџиќ беше ослободен од Јувентус кога неговиот договор истече во јуни 2011 година.

Волфсбург[уреди]

На 4-ти јули 2011 Салихамиџиќ потпиша едногодишен договор со германскиот бундеслигаш, Волфсбург. Тука тој се среќава одново со тренерот Феликс Магат кој му помогна многу во почетокот на неговата кариера во Германија.

Личен живот[уреди]

Салихамиџиќ има три деца, Селина, Ник и Лара Џун сите родени во Минхен, со својата сопруга шпанска сопруга Естер Копадо. Неговиот поранешен соиграч Франциско Копадо е негов зет.

Титули[уреди]

Германија Бајерн Минхен[уреди]

Надворешни врски[уреди]