Удмурти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Податотека:Urm-people.JPG
Девојчиња од Удмуртскиот народ облечени во традиционална облека

Удмурти се угрофински народ, кој претежно живее во Русија, односно во автономнната република Удмуртија, во која сочинуваат 32% од населението, и во која претставува втор народ по бројност, после Русите (59%). Удмуртите претежно се од православната вероисповед, а зборуваат Удмуртски јазик, кој спаѓа во угрофинската група на уралската фамилија на јазици.

Удмурти вкупно има околу 793.000.

Види уште[уреди]