Треонин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
L-Threonine
L-Threonin - L-Threonine.svg
L-threonine-3D-sticks2.png
Назнаки
CAS бр. [72-19-5]
PubChem 6288
EC број 200-774-1
SMILES
Својства
Хемиска формула C4H9NO3
Моларна маса 119.12 g mol−1
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Треонин е органско соединение.

Наводи[уреди | уреди извор]