Тибинген (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тибинген
Baden-Wuerttemberg rbtuebingen.png
Карта на Baden-Württemberg со админ. округ Тибинген
Покраина Баден-Виртемберг
Окружен центар Тибинген
Површина 8.917,82 km²
Население 1.805.146 (31 декември 2005)
Густина 202 /km²
Служб. страница www.rp-tuebingen.de

Тибинген е еден од четирите административни региони (административни окрузи) на Баден-Виртемберг, Германија, кој се наоѓа во југоистокот на покраината. Тој ги опфаќа германските брегови на Боденското Езеро (Bodensee) и исто така почетокот на долината на реката Дунав. Тој е поделен на три понатамошни региони (Regionalverband): Некар-Алб, Донау-Илер и Бодензе-Обершвабен. Донау-Илер исто така вклучува и три окрузи и еден град од Баварија.

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
  1. Алб Донау
  2. Биберах
  3. Бодензе
  4. Равенсбург
  5. Ројтлинген
  6. Зигмаринген
  7. Тибинген
  8. Цолерналкрајс
  1. Улм


Надворешни врски[уреди]