Фрајбург (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фрајбург
Baden-Wuerttemberg rbfreiburg.png
Карта на Baden-Württemberg со админ. округ Фрајбург
Покраина Баден-Виртемберг
Окружен центар Фрајбург
Површина 9.347 km²
Население 2.190.727 (31 декември 2005)
Густина 234 /km²
Служб. страница www.rp-freiburg.de

Фрајбург е еден од четирите административни окрузи на Баден-Виртемберг, Германија, кој се наоѓа на југозападот на покраината. Ги покрива ридовите Шварцвалд (Schwarzwald) како и долината на Рајна. Таа понатаму е поделена на три региони (Regionalverband) Хохрајн-Бодензе, Шварцвалд-Бар-Хојберг и Зидлихер Оберајн.

окрузи
Kreise
слободни градови
Kreisfreie Städte
  1. Брајсгау-Хохшварцвалд
  2. Емендинген
  3. Констанц (Konstanz)
  4. Лерах
  5. Ортенаукрајс
  6. Ротвајл
  7. Шварцвалд-Бар
  8. Тутлинген
  9. Валдсхут
  1. Фрајбург

Надворешни врски[уреди]