Штутгарт (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Штутгарт
—  Административен округ  —
Карта на Baden-Württemberg со округот Штутгарт
Земја Германија
Сој. покраина Баден-Виртемберг
Админ. центар Штутгарт
Површина
 • Вкупна 10.155,76 км2
Население (31 декември 2012)[1]
 • Вкупно 3.947.568 жит.
Портал www.rp-stuttgart.de

Штутгарт е еден од четирите административни региони (административни окрузи) на Баден-Виртемберг, Германија, кој е наоѓа во североистокот на сојузната покраина Баден-Виртемберг, во југозападниот дел на Германија. Тој понатаму е поделен на три региони Хајлброн-Франкен, Оствиртемберг, Штутгарт.

окрузи
Kreise
слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Беблинген
 2. Еслинген
 3. Гепинген
 4. Хајденхајм
 5. Хајлброн
 6. Хоенлое
 7. Лудвигсбург
 8. Мајн-Таубер
 9. Осталбкрајс
 10. Ремс-Мур
 11. Швебиш Хал
 1. Хајлброн
 2. Штутгарт

Надворешни врски[уреди]

 1. „Население и развој“ (на германски). Статистичко биро на Баден-Виртемберг. 31 декември 2012. https://www.destatis.de/DE/ZahlenFakten/LaenderRegionen/Regionales/Gemeindeverzeichnis/Administrativ/Archiv/GVAuszugQ/AuszugGV3QAktuell.xls?__blob=publicationFile.