Штутгарт (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Штутгарт
Baden-Wuerttemberg rbstuttgart.png
Карта на Baden-Württemberg со админ. округ Штутгарт
Покраина Баден-Виртемберг
Окружен центар Штутгарт
Површина 10.155,76 km²
Население 4.008.068 (31 декември 2006)
Густина 395 /km²
Служб. страница www.rp-stuttgart.de

Штутгарт е еден од четирите административни региони (административни окрузи) на Баден-Виртемберг, Германија, кој е наоѓа во североистокот на сојузната покраина Баден-Виртемберг, во југозападниот дел на Германија. Тој понатаму е поделен на три региони Хајлброн-Франкен, Оствиртемберг, Штутгарт.

окрузи
Kreise
слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Беблинген
 2. Еслинген
 3. Гепинген
 4. Хајденхајм
 5. Хајлброн
 6. Хоенлое
 7. Лудвигсбург
 8. Мајн-Таубер
 9. Осталбкрајс
 10. Ремс-Мур
 11. Швебиш Хал
 1. Хајлброн
 2. Штутгарт

Надворешни врски[уреди]