Боденско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Боденско Езеро
Lake Constance
Bodensee
Bodensee satellit.jpg
сателитска снимка
Подрачје Германија, Швајцарија, Австрија
Координати 47°35′ СГШ 9°28′ ИГД / 
Главни приливи Рајна
Главни истеци Рајна
Слив

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

}}11,500 km2 (4.400 sq mi) км²
Сливни земји Германија, Швајцарија, Австрија
Макс. должина 63 км (39 mi) км
Макс. ширина 14 км (8.7 mi) км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

}}536 km2 (207 sq mi) км²
Прос. длабочина 90 m (300 ft) м
Макс. длабочина 254 m (830 ft) км
Зафатнина

48 km3 (

12 cu mi) км³
Проточност 4.3 години
Надм. височина 395 m (1,300 ft) м
Замрзнато 1795, 1830, 1880 (делумно), 1963
Острови Мајнау, Рајхенау, Линдау

Боденско Езеро (германски: Bodensee, француски: Lac de Constance, италијански: Lago di Costanza) — езеро кое се наоѓа во понискиот дел на долината што се создала под дејство на рајанските глечери за време на последниот леден период. Долго 64 км и широко 13,5 км, тоа е второ по големина слатководно езеро во Централна Европа и снабдува со вода за пиење околу 4,5 милион луѓе. Мочуриштата се во непосредна близина на езерото претставуваат живеалиште на голем број езерски и крајбрежни птици. Реката Рајна се влева во езерото на неговиот југоисточен крај, на швајцарско-австриската граница. На западниот дел на езерото, каде глечерите се простираат на ниските планински падини, езерото се дели на два ракави. Рајна истекува од јужниот ракав на германско-швајацрската граница.[1]

Наводи[уреди]

  1. Gordon McLachlan. The Rough Guide to Germany. Rough Guides Ltd. London, 2004. ISBN 1-84353-293-X.

Литература[уреди]

  • Rolf Zimmermann: A look at Lake Constance. Stadler Verlagsgesellschaft mbH. Konstanz 2004. ISBN 3-7977-0507-7. (Pictures and texts of the cities around Lake Constance).

Надворешни врски[уреди]