Свахилски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Свахилски јазик
Kiswahili
Застапен во Танзанија Танзанија
Кенија Кенија
Уганда Уганда
Руанда Руанда
Бурунди Бурунди
Демократска Република Конго Демократска Република Конго
Сомалија Сомалија
Оман Оман
Комори Комори (заедно со Мајот)
Мозамбик Мозамбик
Говорници Прв јазик: 5-10 милиони
Втор јазик: 80 милиони[1]  
Јазично семејство
Статус
Службен во Африканска Унија
Кенија Кенија
Танзанија Танзанија
Уганда Уганда
Регулативен орган Baraza la Kiswahili la Taifa (Танзанија)
Јазични кодови
ISO 639-1 sw
ISO 639-2 swa
ISO 639-3 Разни:
swa — свахили (општ)
swc — конго свахили
swh — свахили (специфичен)
[[File:200пПодрачјата каде што свахили се зборува како мајчин јазик (темно зелено), официјален или национален јазик (средно зелено) и трговски јазик (светло зелено). Како трговски јазик, се протега уште посеверозападно.|300px]]

Свахилскиот или само свахили (наречен и Kiswahili на својот јазик)е мајчин јазик на народот свахили или Waswahili кои ги населуваат неколку големи територии на брегот на Индиски Океан од Сомалија па се до северен Мозамбик, вклучувајќи ги и Коморите. Свахили е како лингва франка на поголемиот дел од Источна Африка и ДР Конго, тој е национален јазик на четири држави и е единствениот јазик на Африканската Унија.

Наводи[уреди]

  1. L Marten, "Swahili", Encyclopedia of Language and Linguistics, 2nd ed., 2005, Elsevier

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Речници и граматика:

Учете свахили: