Радешти, Алба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Радешти
—  Општина  —
Местоположба во округот Алба
Радешти се наоѓа во Романија
Радешти
Местоположба во Романија
Координати: 46°16′ СГШ 23°43′ ИГД / 
Држава  Романија
Округ Алба
Население (2002)[1]
 • Вкупно 1.398 жит.
Час. појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Радешти, порано позната како Темпахаза (романски: Rădeşti, германски: Thomaskirch, унгарски: Tompaháza) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.398 жители. Комуната се состои од четири села.

Наводи[уреди]

  1. (романски) Радешти на Recensământ 2002