Арјешени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Арјешени
—  Општина  —
Местоположба во округот Алба
Арјешени се наоѓа во Романија
Арјешени
Местоположба во Романија
Координати: 46°29′ СГШ 22°46′ ИГД / 
Држава  Романија
Округ Алба
Население (2002)[1]
 • Вкупно 1.921 жит.
Час. појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Арјешени (романски: Arieşeni, германски: Leppusch, унгарски: Lepus) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живее 1.921 жител. Комуната се состои од 18 села.

Арјешени е познат скијачки центар со две скијачки патеки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Арјешени на Recensământ 2002