Бландијана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бландијана
—  Општина  —
Местоположба во округот Алба
Бландијана се наоѓа во Романија
Бландијана
Местоположба во Романија
Координати: 45°58′ СГШ 23°23′ ИГД / 
Држава  Романија
Округ Алба
Население (2002)[1]
 • Вкупно 1.187 жит.
Час. појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Бландијана (романски: Blandiana, германски: Stumpach) е Општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 1.187 жители.

Наводи[уреди]

  1. (романски) Бландијана на Recensământ 2002