Лугано (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Луганс
Lago di Lugano
ЛугансLago di Lugano -
Место Тичино, Ломбарди
Координати 45°59′ СГШ 8°58′ ИГД / 
Главен прилив Ведеџо, Касарате, Кучо, Лавеџо, Малјасаина, Болета, Скаироло
Главен истек Треса
Површина на сливот 565,6 км²
Земји во сливот Швајцарија, Италија
Површина 48.7 км²
Прос. длабочина 134 м
Макс. длабочина 288 м
Водна зафатнина 6,5 км³
Проточност (на езерската вода) 8,2 год.
Надм. височина на површината 271 м
Населени места Лугано, Мелиде, Кампионе д'Италија, Понте Треса

Луганското Езеро (англиски: Lago di Lugano, Ceresio) е едно од езерата во северна Италија. Поделено е помеѓу швајцарскиот кантон Тичино и италјанската регија Ломбардија. Името го добило според швајцарскиот град Лугано. Езерото Лугано има површина од 48,7 км², од кои 18 км² припаѓаат на Италија а 30,7 км² на Швајцарија. Надморската висина на езерото изнесува 271 м. Реката Треза истекува во езерото Маџоре.