Ленински реон (Крим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ленински реон
руски: Ленинский район
Ленінський район
Yedi Quyu rayonı
—  Реон  —
Местоположба на реонот во Русија
Земја  Русија
Република  Крим
Адм. центар Ленино
Единици
Површина
 • Вкупна 2.919 км2
Население
 • Вкупно 69.629 жит.
Час. појас MSK (UTC+4)
Повик. бр. +380-6557

Ленински реон (руски: Ленинский район, украински: Ленінський район, кримскотатарски: Yedi Quyu rayonı) — реон во Република Крим, Русија. Го зафаќа речиси целиот Керчки Полуостров во источниот дел од републиката. Административен центар е градот Ленино.

Во регионот спаѓа и долниот (поголем) дел од тенкиот Арбатски Провлак (наречен „Арбатска Стрелка“) кој се протега на северозапад, напоредно на остатокот од источниот брег на Крим. Горниот дел е во состав на Херсонската област, Украина.

Како и целиот Крим, припадноста на реонот е предмет на спор помеѓу Русија и Украина, која сè уште ја смета за сопствена територија.[1]

Население[уреди]

Според податоците од пописот на населението од 2001 г, реонот има 69.629 жители. Етничкиот состав е следниов:

На 1 јуни 2013 г. населението броело 62.924 жители. Од нив, 22.930 (36,44%) живеат во градска, а 39.994 (63,56%) во селска средина.[3]

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Александар Турчинов (20 март 2014). „Декларація "Про боротьбу за звільнення України" (Декларација „За борбата за ослободување на Украина“)“. Дума на Украина. http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/1139-18. конс. 24 април 2014. 
  2. Дністрянський М. С. Етнополітична географія України. Львів: Літопис, 2006. С.452-453.
  3. Главное управление статистики в Автономной Республике Крым

Надворешни врски[уреди]