Источна Македонија и Тракија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оваа статија се однесува на грчката административна област. За други значења на Македонија, видете Македонија (појаснување). За други значења на Тракија, видете Тракија (појаснување).
Coat of arms of Greece.svg
Периферија Источна Македонија и Тракија
Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης
Локација на периферијата Источна Македонија и Тракија во Грција
 
Главен град Ѓумурџина
Префектури Драма
Еврос
Кавала
Скеча
Родопи
Население 623.248 (2005)
Површина 14.157 km²
Густина 44 жители/km²
Податоци...
Портал www.remth.gr

Источна Македонија и Тракија е една од тринаесетте периферии на Грција, составена од источниот дел на Егејска Македонија заедно со Западна Тракија. Поделена е на македонските префектури Драма и Кавала и тракиските префектури Скеча, Родопи и Еврос.

Надворешни врски[уреди]