Јужен Егеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Coat of arms of Greece.svg
Периферија Јужен Егеј
Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου
Локација на периферијата Јужен Егеј во Грција
 
Главен град Ермуполи
Префектури Додеканези
Киклади
Население 320.001 (2005)
Површина 5.286 km²
Густина 61 жители/km²
Податоци...
Портал www.notioaigaio.gr

Јужен Егеј е една од тринаесетте периферии на Грција. Се состои од островите Киклади и Додеканези во јужното Егејско Море. Главниот град на периферијата се наоѓа во Ермуполи, на островот Сирос, додека подканцеларија оперира на Родос, економскиот, социјалниот и туристичкиот центар на периферијата.

Надворешни врски[уреди]

Видете исто така[уреди]