Знаме на Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Знаме на Германија
}}
Назив Bundesflagge
Употреба Граѓанско и пловно знаме
Сразмер 3:5
Усвоено 23 мај 1949
Опис Хоризонтални три ленти во црна, црвена и златна боја.
}}
Варијанта на знамето на Германија
Назив Bundesdienstflagge
Употреба Државно, пловно и воено знаме
Сразмер 3:5
Усвоено 7 јуни 1950
}}
Варијанта на знамето на Германија
Назив Dienstflagge der Seestreitkräfte der Bundeswehr
Употреба Морнаричко знаме
Сразмер 3:5
Усвоено 9 мај 1956

Знамето на Германија е официјалното знаме на државата. Знамето е тробојка составена од три еднакви вертикални ленти во црна, црвена и златна боја.

Германската тробојка се појавила во XIX век и својата популарност ја стекнал за време на германската револуција во 1848 година. Карткотрајниот Франкфуртски парламент во периодот 1848-1850 година го предложил знамето како знаме на обединетите германски држави. Со основањето на Вајмарската Република по Првата светска војна, знамето било официјално усвоено како државни знаме. За време на Втората светска војна се користел друг дизајн на тробојката, за да подоцна се врати денешната верзија, прво во Западна и Источна Германија а подоцна во денешна обединета Германија.

Боите на денешното знаме се поврзуваат со републиканската демократија основана по Првата светска војна и боите ги претставуваат германската слобода и обединетост.[1]

Бои[уреди]

Бои Црна Црвена Златна
RAL 9005
црна
3020
црвена
1021
кадиумска жолта
HKS 0, 0, 0 5.0PB 3.0/12 6.0R 4.5/14
CMYK 0.0.0.100 0.100.100.0 0.12.100.5
Пантон Black 485 7405
HTML хексидецимали #000000 #FF0000 #FFCC00
HTML децимали 0,0,0 255,0,0 255,204,0

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. (германски) Federal Parliament of Germany (15 декември 2004). „Schwarz Rot Gold. Symbol der Einheit“. http://www.bundestag.de/blickpunkt/105_Unter_der_Kuppel/0409014.html. конс. 29 мај 2007. 

Надворешни врски[уреди]