Знаме на Австрија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Знаме на Австрија
}}
Употреба Граѓанско и пловно знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 1230
Опис три хоризонтални ленти во црвена, бела и црвена боја.
}}
Варијанта на знамето на Австрија
Употреба Државно, воено, управно пловно и морнаричко знаме
Сразмер 2:3
Опис три хоризонтални ленти во црвена, бела и црвена боја, со државниот грб во средина.

Националното знаме на Австрија има правоаголна форма во сооднос на ширина и должина 2:3 и се состои од три еднакви правоаголници - црвено одгоре и отдолу и бело во средината. Заедно со онаа на Данска, знамето на Австрија е едно од најстарите знамиња.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]