Егор Силин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Егор Силин

Силин на Тур де Франс 2011
Лични податоци
Цело име Егор Викторович Силин
Роден 25 јуни 1988 (1988-06-25) (26 г.)
Ишим, Советски Сојуз
Висина 1,77 м
Маса 61 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Катјуша
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Професионални клубови
2010–2011
2012–2013
2014–
Катјуша
Астана
Катјуша
Последна промена
16 ноември 2014

Егор Викторович Силин (руски: Егор Викторович Силин; р. 25 јуни 1988) — руски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Катјуша.[1]

Силин го напуштил Астана на крајот на сезоната 2013 и повторно му се приклучил на Катјуша за сезоната 2014.[2]

Достигнувања[уреди]

2007
2. Гара Сиклистика Милионарија
2008
1. ГП Чита ди Фелино
2. Гара Сиклистика Милионарија
6. Пиколо Џиро ди Ломбардија
7. Ломбардија Тур
2009
1. Копа деле Паче
2. ГП Палио дел Речото
3. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
1. Етапа 4
3. Трофео Алсиде Десгаспери
7. Џиро дел Белведере
8. Краен пласман Џиробио
1. Етапа 7
2011
1. Етапа 4 Хералд Сан Тур
6. Тре Вали Варезине
2014
8. Краен пласман Медитеранска трка
10. Краен пласман Тур Даун Андер

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 73 СО
Jersey red.svg Вуелта 122

СО = се откажал

Наводи[уреди]

  1. Катјуша претстави три нови возачи“, „Катјуша“, Katusha Management SA, 23 септември 2013 (конс. 3 ноември 2013).
  2. Егор Силин, Франческо Гаваци и Јакопо Гварниери ќе ѝ се приклучи на екипата за сезоните 2012 и 2013“, „astana.lu“, Астана, 22 август 2011 (конс. 1 јануари 2012).

Надворешни врски[уреди]