Горна Франконија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Горна Франконија
Oberfranken
—  Административен округ  —
Карта на Баварија со округот Горна Франконија
Земја Германија
Сој. покраина Баварија
Админ. центар Бајројт
Површина
 • Вкупна 7.230,19 км2
Население (31 декември 2013)[1]
 • Вкупно 1.056.365 жит.
Портал regierung.oberfranken.bayern.de
Грбот на Горна Франконија

Горна Франконија (германски: Oberfranken) — управен округ во сојузната покраина Баварија, јужна Германија. Таа е дел од историски важниот регион Франконија (погл. и Средна Франконија и Долна Франконија), сите денес се дел од сојузната покраина Баварија.

Со повеќе од 200 независни пиварници, кои произведуваат околу 1.000 различни видови на пиво, Горна Франконија ја има светски највисоката густина на пиварници по глава на жител. Посебниот франконски пивски пат (Fränkische Brauereistraße) води низ познатите пиварници.

Географија[уреди]

Административното подрачје се гранили со Тирингија на север, Долна Франконија на запад, Средна Франконија на југозапад и Горен Пфалц на југоисток и Саксонија и Чешка на исток.

Грб[уреди]

Грбот прикажува:

Административни поделби[уреди]

Горна Франконија е поделена на голем број на рурални окрузи (Landkreise) и слободни градови (Kreisfreie Städte).

Окрузи:

Слободни градови:

Историско население на Горна Франконија[уреди]

Година Население
1900 608.116
1910 661.862
1939 790.151
1950 1.088.721
1961 1.056.087
1970 1.079.131
1987 1.036.576
2002 1.112.655
2005 1.101.390
2006 1.094.525
2008 1.085.770
2010 1.071.984

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]