Горна Франконија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Oberfranken
Горна Франконија
Bayern rboberfranken.png
Карта на Bavaria со админ. округ Горна Франконија
Покраина Баварија
Окружен центар Бајројт
Површина 7.230,19 km²
Население 1.085.770 (30 јуни 2008)
Густина 150 /km²
Служб. страница regierung.oberfranken.bayern.de
Грбот на Горна Франконија

Горна Франконија (германски: Oberfranken) е владин округ (административен владин регион bezirk) во сојузната покраина Баварија, јужна Германија. Таа е дел од историски важниот регион Франконија (Види исто така: Средна Франконија и Долна Франконија), сите денес се дел од германската сојузна покраина Баварија.

Со повеќе од 200 независни пиварници, кои произведуваат околу 1.000 различни видови на пиво, Горна Франконија ја има светски највисоката густина на пиварници по глава на жител. Посебниот франконски пивски пат (Fränkische Brauereistraße) води низ познатите пиварници.

Географија[уреди]

Административното подрачје се гранили со Тирингија (Thüringen) на север, Долна Франконија (Unterfranken) на запад, Средна Франконија (Mittelfranken) на југозапад и Горен Пфалц (Oberpfalz) на југоисток и Саксонија (Sachsen) и Чешка на исток.

Грб[уреди]

Грбот прикажува:

Административни поделби[уреди]

Горна Франконија е поделена на голем број на рурални окрузи (Landkreise) и слободни градови (Kreisfreie Städte).

Окрузи:

Слободни градови:

Историско население на Горна Франконија[уреди]

Година Население
1900 608.116
1910 661.862
1939 790.151
1950 1.088.721
1961 1.056.087
1970 1.079.131
1987 1.036.576
2002 1.112.655
2005 1.101.390
2006 1.094.525
2008 1.085.770
2010 1.071.984

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]