Горен Пфалц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Oberpfalz
Горен Пфалц
Bayern rboberpfalz.png
Карта на Bavaria со админ. округ Горен Пфалц
Покраина Баварија
Окружен центар Регенсбург
Површина 9.692,23 km²
Население 1.085.216 (30 јуни 2008)
Густина 112 /km²
Служб. страница http://www.regierung.oberpfalz.bayern.de/

Горен Пфалц (германски: Oberpfalz) е еден од седумте владини окрузи на Баварија, Германија, кој се наоѓа на истокот на Баварија.

Историја[уреди]

Регионот го земал неговото име најпрвин во раниот 16-ти век, затоа што со Договорот од Павија бил еден од главните делови на територијата на Вителсбах изборниот кнез на Пфалц, кој исто така владеел со Долен Пфалц во Рајнската област, сега обично наречена само Пфалц. Главниот град на Горен Пфалц бил Амберг. Помладите гранки на Вителсбах исто така владееле над помалите територии во Нојбург и Зулцбах. Како последица на неуспешното положување право на изборниот кнез на Пфалц Фридрих V врз бохемискиот трон во 1619-1620, Горен Пфалц, заедно со остатокот на неговите земји, прогласиле откажување од царот и заедно со кнежевската титула, му биле дадени на војводата од Баварија. Иако Долен Пфалц бил вратен на синот на Фридрих со Вестфалскиот мир во 1648, Горен Пфалц останал под изборниот кнез на Баварија и оттогаш е дел на Баварија. Помалите територии на Зулцбах и Нојбург станале дел од Баварија во 1742, додека градот Регенсбург, Слободен царски град, не се приклучил на регионот сè до крајот на Светото римско царство во 1806.

Поделба[уреди]

Окрузи
Landkreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Амберг-Зулцбах
 2. Хам
 3. Нојмаркт
 4. Нојштат (Валднаб)
 5. Регенсбург
 6. Швандорф
 7. Тиршенројт
 1. Амберг
 2. Регенсбург
 3. Вајден во Горен Пфалц

Населние[уреди]

Историско население на Горен Пфалц:

 • 1900: 553.841
 • 1910: 600.284
 • 1939: 694.742
 • 1950: 906.822
 • 1961: 898.580
 • 1970: 963.833
 • 1987: 969.868
 • 2002: 1.088.929
 • 2005: 1.089.543
 • 2006: 1.087.939
 • 2008: 1.085.216
 • 2010: 1.081.206

Надворешни врски[уреди]