Воз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Воз.

Воз е композиција од повеќе поврзани шински вагони кои се влечени или туркани од една или повеќе локомотиви. Така полесно се пренесуват патници и товар од едно до друго место долж пругата.

Поделба во однос на тип[уреди]

Поделба во однос на погон[уреди]

Во понатамошна поделба може да се разврстат према погонот што свушност се однесува на врста на погон на локомотивата (влечното возило)

Галерија[уреди]

Видете исто така[уреди]

Шаблон:Link FA