Вили Брант

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вили Брант
Вили Брант
Споменик на Вили Брант во Стокхолм

Вили Брант (германски: Willy Brandt) (18 декември 1913Укел, Бон, 8 октомври 1992) е западногермански политичар, претседател на Социјалдемократската партија на Германија.

Како канцелар (1969 - 1974), со своето поклонение на жртвите на фашизмот во Варшава во 1970 година придонесе за унапредување на односите меѓу СР Германија и источно-европските земји. Добитник е на Нобеловата награда за мир во 1971 година.