Бергин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бергин
—  Општина  —
Местоположба во округот Алба
Бергин се наоѓа во Романија
Бергин
Местоположба во Романија
Координати: 46°04′ СГШ 23°44′ ИГД / 
Држава  Романија
Округ Алба
Население (2002)[1]
 • Вкупно 2.169 жит.
Час. појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Бергин (романски: Berghin, германски: Blutried) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.169 жители.

Наводи[уреди]

  1. (романски) Бергин на Recensământ 2002