Асеновград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Асеновград

Асеновград Асеновград
Бугарија Бугарија

Област Пловдивска
Општина Асеновград
Население 60 270
(според 2006)
Регистарска ознака РВ (BG)
Градоначалник Христо Грудев (ГЕРБ)
Надморска височина 269 м
Портал http://www.assenovgrad.com/
Координати: 42° 1′ С, 24° 52′ И

Асеновград (бугарски: Асеновград) е наследник на античкиот Стенимахос (грчки јазик:Στενήμαχος). Градот прв пат се споменува 700 години пред новата ера. На 2 km јужно од градот се наоѓа средновековната Асенова тврдина на бугарскиот цар Јован Асен II.

Галерија[уреди]