Прејди на содржината

Vampire: The Masquerade – Bloodlines

Од Википедија — слободната енциклопедија
Vampire: The Masquerade – Bloodlines

Изработувач(и) Troika Games
Издавач(и) Activision
Режисер(и)
Продуцент(и)
Дизајнер(и)
Програмер(и)
Композитор(и) Rik Schaffer
Погон Source
Подлоги Microsoft Windows
Датум на издавање Предлошка:Video game release
Жанр(ови) Action role-playing
Режим(и) Single-player

Vampire: The Masquerade – Bloodlines — акциона игра со улоги од 2004 година играна во Светот на темнината од Белиот волк; изработена од Troika Games и објавена од Activision за Microsoft Windows. Заснована на White Wolf Publishing's рпг Vampire: The Masquerade, Bloodlines го следи ново создадениот вампир кој ја бара вистината за историскиот артефакт кој го носи крајот за сите вампири. Bloodlines дава можност да бираш од повеќе кланови на вампири секој со посебна моќ, да бираш каква моќ ќе имаат, зборовни одлики и да се движиш низ играта со насилни или не насилни методи.

Играта е претставено од прва- и трета персона перспектива. Нуди отворен свет структура, дозволувајќи му на играчот да заврши споредни мисии покрај основната приказна, преку движење низ постоечките места како: Santa Monica, Hollywood, downtown Los Angeles and Chinatown. Изработката на Bloodlines's започна во 2001 и и беа потребни три години. Процесот беше турбулентен; 32та члена од тимот кои работеа на играта се бореа за да ја заршат и ја објавиа во незарвшена состојба на 16 ноември 2004.

Bloodlines продаде помалку од 8 000 копии при нејзиното прво пуштање во продажба, што се сметаше за лош перформанс. Ги подели критичарите во тоа време; иако ги пофалијаa текстот, гласновната глума, изборот и влијанието кое го имала низ светот, ги критикуваа техничките мани. Тоа беше последната изработна на Тројка игри, пред нејзиното пропаѓање во раната 2005. Оваа игра е една и единствена во начинот на играње и зборување, затоа со години обожавателите на играта донираат пари за да се поправат грешките за да може и денес да се игра.

Gameplay[уреди | уреди извор]

Bloodlines е role-playing gameпретставена од прва- or трета персона перспектива.[1] Пред да започне играта, играчот создава машки или женски вампир карактер преку селектирање одреден клан на вампир и конфигурирање бодови во три области—атрибути, способности и дисциплина (вампирска моќ)—или преку одговарање на прашања кои бираат карактер за играчот.[1][2] Играчот бира еден од седумте клана на вампири: Моќните Бруха, Тореадор, Лудите Малкавиан,[3] Аристократските Вентру,[4] деформираните Носферату, оние кои ја носта крваната магија Тремир,[5] или оние кои личат на животни Гангрелж.[6]

Играчот го гради нивниот карактер преку трошење бодови во три области.TБодовите потрошени во атрубути и способности го дефинираат успехот на играчот во користење оружје, на пример да се определи колку далеку може играчот да пука, или да хакира компјутер и слично. Атрибутите претставуваат физичка сила (сила, декстерти и стамина), социјални (харизма, манипулација и изглед), и ментални (перцепција, интелигенција и мудрост). Способностите се таленти (како тепање и избегнување), таленти (како оружјаe) и знаење (како компјутери и истражување).[7][8] Играчот треба да троши бодови во овие три области, со количината одредена за секој клан; на пример, Бруха может да потрошат најмногу бодови во физичка сила. На почетокот на играта секое најачување кошта 1 бод, но како играта се одвива тоа се зголемува.[6] Секоја способност моше да се најача од нула до пет и е невозможно да се собере доволно за да се најачаат сите до крај така што играчот мора да размисли што му е најмногу потребо и да го балансира карактерот.[1][6][8][9]

Кланот кој го игра играчот влијае на нивните способности и моќи. Иако привлечните торедор добиваат бонуси за заведување и убедување, физички тие се слаби; Носферату се принудени да се кријат и да одат низ канализации за да избегнат средба со луѓето за да не ги плашат со нивниот изглед, но добиваат бонуси за интелигенција и компјутери кои нудат повеќе информации. Малкавианс имаат одделен диалог поради нивното лудило.[8] Зајакнување на способностите носат дополнителни опции за диалог; Привлечни и харизматични личности заведуваат за да си го добијат тоа што им треба, агресивните се закануваат и другите манипулираат.[2][4]

Гол карактер со секира
од трета персона перспектива, Малкавиан со секира.

Борбата со огнени оружја е во прва персона, и со бодовите потрошени на оружја се одлучува колку време е потребно за да ја погодиш целта и колку јако.[8] Борбата со раце е во трета персона, со пристап до оружја како катана и чекани, или пиштоли, стрели и пламенофрлачи за борба со огнени оружја. Доколку играчот му се прикраде на некој непријател, може веднаш да го убие.[1][9][10] Играчот може да избегне напади.[10] Можат да користат и stealth во мисии за да поминат не приметено на некои места од луѓе или камери, исто неприметно да отворат врати и да хакираат компјутери.[1]

Секој клан има свои дисциплини, кои можат да се користат во борба и да отворат пристап кон други. Иако некои моќи ги имаат повеќе кланови , некои нема 3 исти дисциплини. Оние вампири кои се водат со силата можат да се најачаат и да станат по брзи и опасни или да повикаат души кои ќе им помагаат; други можат ментално да манипулираат со луѓето или да станат невидливи на некое време, а други можат да ја варат крвта на непријателот од далеку.[1][5][6] Некои дисциплини, како Ауспех (кое ја зголемува перцепцијата и ја покажува аурата на објекти и луѓе) и Блад баф (кое привремено ја зголемува силата, стамината и отворањето врати) се чести за сите вампири.[11] Повеќе способности можат да бидат активни во исто време.[12] Крвта е е најчесто користена во Bloodlines, користена за да се активираат дисциплини и способности. Се троши со секое користење, и може да се наполни со пиење од глувци, одење во банки за крв или пиење крв преку луѓе. Играчот исто така може да пие крв од непријатели во борба. Пиење долго време од човек може да го убие и играчот да изгуби бодови во човештвото.[1][5][10]

Играчот е казнет доколку користи некои вампирски способности пред луѓето, му се одзима бодови од маскерад. Доколку изгубиш 5 бода ќе навлечеш убијци на вампири и ќе ја изгубиш играта. Но можеш да направиш бодови преку вршење мисии.[5][9] Играчот исто така има бодови во човештвото. Доколку изгубиш многу човештво може да побудалиш и да ја изгубиш играта.[5][10] Некои места, како Елисиум забрануваат користење на способности, дисциплини и оружја.[12] Играчите можат да си земат женски гул, Хедер, како костумизиран слуга кој им дава крв, подароци и пари.[13]

Краток преглед[уреди | уреди извор]

Место[уреди | уреди извор]

Vampire: The Masquerade – Bloodlines Се одвива во четири места во 21 век, Лос Анџелес: Санта Моника, Даунтаун, Холивуд и Кинескиот кварт.[1][14] Сместено во Светот на темнината, играта објавува свет во кој вампири, врколаци и демони ја градат човечката историја.[9][15] Вампирите се обврзани со код да не го издадат нивното постоење. (Забранувајќи го користењето на вампирските способности пред луѓето) и да се избегне непотребносто убивање. (да се зачува последната човечност на вампирите).[5][16] Вампирите се поделени на седум клана Камарила, вампирската влада. Торедор се најблиску до човештвото, со страст за културата; Вентру се багородни, моќни водачи; Бруха се идеалисти кои владеат во борба; Малкавианс се проколнати со лудило. Гангрел се самци, личат на животни, не доверливите Тремере користат крвна магија, и чудовиштата Носферату се осудени на живот во сенка за да ги избегнат луѓето. Анархистите се идеалистички вампири кои се противат на пилитичката струкутра на Камарила, верувајќи дека моќта треба да биде во рацете на сите вампири. клановите се соединети во нивната верба во Камарила и се борат против Сабат: Вампири кои го прифатиле чудовиштето во себе.[6]

Главниот карактер во играта е вампир кој нема име и кој е се преобразува на почетокот на играта, Тој станува вработен на Себастиан Ла Крос (глас од Енди Милер), принцот на вампирите од Лос Анџелес.[17][18] Карактерот патува низ светот и стапува во контакт со други суштества како што се Бертам Таг, Џек и ментално не стабилните Воерман сестри, Џанет и Териз.[8][18] Кинескиот кварт е контролиран од Куеј Џин, Азиски вампир воден од Минг Зао, на кој не им е потребна крв и се сметаат подобри од другите вампири.[19]

Заплет[уреди | уреди извор]

Играта започнува со карактерот на играчот, човек без име, како е убиен и повторно вратен како вампир. Поради овој недозволен чин и играчот и оној кој го направил карактерот вампир, се донесени пред Камарила. Господарот е убиен од наредба на Ла Крос а карактерот и бега на таа судбина преку интервенција на Анархистите, Најнс Родригес и вработените на принцот.

Ла Крос го праќа чграчот во Санта Моника за да му помогне на неговиот гул, Меркурио, да уништи една куќа на Сабат. После успешно завршена мисија, играчот патува до Лос Анџелес, сретнувајќи се посебно со Најнс, Ла Крос и Џек. Ла Крос му дава мисија на играчот да истражува еден брод Elizabeth Dane, и да најде информации за ковчег од Анкара за кој се збори дека го носи телото на Антедилувиан, еден од најстарите и најмоќните вампири, чие доаѓање ја означува Апокалипсата, крајот, Gehenna. Играчот одкрива дека ковчекот бил отворен од внатрешна страна.

Зголеменото дејство од Сабат се поврзува со исчезнувањето на главата на Малкавианс, Алистар Граут. Во вилата на Граут, играчот го здогледува Најнс како си оди д вилата и подоцна таму ги наоѓа остатоците на Граут заедно со убиецот Гранфелд Бах кој одрекува каква било поврзаност со убиството на Граут. Дознавајќи за присуството на Најнс во вилата, Ла Крос дава наредба да се убие Најнс. Играчот е испратен во музејот за природна историја да го земе ковчегот, но дознава дека бил украден. Џек подоцна му кажува на играчот дека Ла Крос го сака ковчегот за да ја испие крвта од вампирот внатре и да ја добие неговата моќ.

Верувајќи дека Гери, главата на Носферату е одговорен за кражбата на ковчегот, играчот е пратен во Холивуд да го најде; Откако е пронајден тој открива дека ковчегот е украден од кланот Гиовани. Играчот се искрадува во Гиовани вилатаи го пронаоѓа ковчегот чуван од Куеј Џин, кои тврдат дека нивниот водач Минг Зао има формирано пакт со Ла Крос. Заклучениот ковчек е вратен кај Ла Крос и Бекет историски вампир му кажува на играчот дека единствениот човек кој може да го отвори ковчегот е киднапиран од Гранфелд за да го намами Ла Крос. Играчот го убива Гранфелд и дознава дека и клучот е исто така украден.

Тие се враќаат кај Ла Крос, дознавајќи дека Сабат пробале да го украдат ковчегот за да го уништат и да спречат Гена и да го убијат водачот на Сабат за да ги спречат неговите следбеници. Играчот е пресретнат од Минг Зао, која му нуди да склучат пакт и му кажува дека она го има клучот, дека Ла Крос го убил Граут за да не ја издаде неговата тајна и дека она се преправила во Најнс во вилата за да го намести. Негирајќи ги тврдењата на Минг Зао, Ла крос го спречува убивањето на Најнс и го тера играчот да ги собере Анархистите за да се одмаздат за смртта на Граут. Играчот го пронаоѓа Најнс како се крие во шумата и пробувајќи да избегаат Најнс е ранет од волк, играчот бега со Џек кој му кажува дека Ла Крос дал наредба да го убијат играчот за соработката со Минг Зао.

Крајот се менува, во зависност од тоа со кога, ако воопшто со некого, играчот соработува. Ако играчот го поддржи Ла Крос или Минг Зао, секој од нив го праќа играчот да го убие другиот. Ла Крос го отвора ковчегот и се убива себеси и играчот од подметнати експлозиви во ковчегот, Минг Зао го предава играчот и наредува да биде врзан за ковчегот и фрлен во море. Соработувајќи со Анархистите или со никого, го носи играчот да ја убие Минг Зао а потоа и Ла Крос кој е убиен откако ќе го отвори ковчегот. Доколку играчот го отвори ковчегот, тој умира во експлозијата. Ако играчот е Тремере, тој ја убива Минг Зао, Ла крос е заменет од водачот на Тремере Максимилиан Страус и ковчегот е скриен. Секој крај завршува со Џек кој гледа од далеку со мумијата и такси возачот кој го вози играчот низ мапата кој вика "Крвта на Кејн ја контролира нашата судбина... До гледање, вампиру".

Изработка[уреди | уреди извор]

Double image of blonde, female vampire
Bloodlines underwent many modifications during its three-year development. (above) The original character model of Jeanette in a Hollywood club; (below) the final model in a Santa Monica club.[17]

Изработката на Vampire: The Masquerade – Bloodlines започна во Troika Games во November 2001. Изработувачите сакаа да направат игра во прва персона рпг игра мислејќи дека идејата е стабилна.[16] Тројка му ја претстави идејата на објавувачот Activision; Активижн сугерираше користење на Vampire: The Masquerade лиценцата користена една година претходно во Nihilistic Software's Vampire: The Masquerade – Redemption, која имала достигнато голем успех за да може да има изработка на продолжение.[16][20] Наместо да направат продолжение на Редемшн, тимот за изработка го истражи имотот на белиот волк вклучувајќи ја играта и нејзините правила.[21][16] Тројка беше мало студио, со пет програмери и 32 вработени (Вклучувајќи го главниот писател Брајан Митсода, кој се приклучи во тимот година дена откако изработката беше започната).[17][22][23] Иако некои прелиминарни левели и дизјан беа завршени, поголемиот дел од работата беше заборавен или преправен.[22]

Тројка сакаше да направи 3д игра но не беше сигурна дали да создаде нов мотор или да користи веќе постоечки и дали да користи прва или трета персона.[24] Во тоа време Source Моторот беше во изработка од страна на Valve Corporation.[22] Вработениот во Валв Скот Линч им пристапи на Тројка со понуда да го користат новиот мотор на Валв, и тие се првиот тим кој го користи.[24][16] Тројка ги одбра сурс за нивните анимации бидејќи сакаше играчот да разговара со карактерите лице во лице.[16] Бидејќи моторот беше во изработка со Bloodlines и играта на Валв Half-Life 2, Тројка работеше со непознати кодови и алати, терајќи ги да напишат самите кодови за да го комплетираат недовршениот мотор.[17][18] Тројка изработи систем за да создаде карактеристична, променлива илуминација за ноќниот сетинг, партикуларен систем за вампрските дисциплини и систем за движењето на облеката.[24] Изворот го немаше artificial intelligence (AI) кодот, и кодот на Тројка работеше лошо со Сурс моторот.[25]

Активижн ја претстави играта во мај 2003,[26] но, тој Октомври, Валв искуси нарушување на безбедноста во која хакери го украдоа сурс моторот за Half-Life 2. Нарушувањето бараше нови безбедносни осигурувања за моторот, оддолжувајќи го излегувањето на двете игри; објавувањето на Bloodlines беше оддолжено сè до раната 2005.[27] Сè до May 2004, Тројка и Активижн тврдеа дека играта ќе има компонента за да играат повеќе луѓе од еднаш, тим на вампири против тим на убијци на вампири, со способноста да се најачуваат карактери секоја рунда.[28] Тимот беше оставен без продуцент од Активижен скоро една година пред Давид Милш бил надлежен за проектот. Без продуцент надлежен за играта, Милш ја најде изработката на играта не целосна о многу технички проблеми, како и проблеми со кодови за верзијата со повеќе играчи.[29] Идејата за повеќе играчи го оддолжуваше времето на изработка и идејата била заборавена.[30]

Поради проблемот со моторот, дизајнерите откриа дека играта ги потроши нивните ресурси. Bloodlines има повеќе видови на гаејмплеј, со разни анимации АИ за стелф и меле борба и капацитет за прва и трета персона.[17][22] Споредено со веќе постоечките први персона игри, со 20 анимирани модели на карактери, Bloodlines иам околу 150 карактери со 3,000 анимации, како и главни непријатели со нивен уникатен стил на движење.[31] Дизајнерите не го пресметаа добро времето за изработка на играта и поправка на системите.[17][22] Сето ова требаше да биде одобрено од White Wolf и Activision.[25]

После три години во изработка, играта напредуваше бавно и не се знаеше кога ќе биде завршена.[17] Activision постави повеќе крајни рокови за изработката на играта за да се осигура дека таа ќе биде завршена на време но евентуално таа ги потроши сите пари.[20] во 2003, Activision интервенираше, наредувајќи играта да биде спремна во рок од неколку месеци, и дури и дале повеќе пари на Тројка за да се заврши работата на The Temple of Elemental Evil за Atari, ослободувајќи го тимот за да може да ја заврши Bloodlines.[18][25]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име RevGamespot.
 2. 2,0 2,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име RevPCZone.
 3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име GSpyPreview.
 4. 4,0 4,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име IGNReview21Dec04.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име RevEuro.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име IGNCharacterSys.
 7. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име GamestopDev6.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име GSPYReview.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име IGNReview.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име IGNCombat.
 11. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име GameSpotImpression.
 12. 12,0 12,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име IGN29OCT2004.
 13. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име RPSHeather.
 14. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име GameSpotUpdated.
 15. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Joystiq1.
 16. 16,0 16,1 16,2 16,3 16,4 16,5 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име EuroDev2.
 17. 17,0 17,1 17,2 17,3 17,4 17,5 17,6 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име EuroDevelopment.
 18. 18,0 18,1 18,2 18,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Escapist1.
 19. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име IGN19OCT2004.
 20. 20,0 20,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име GameStakers.
 21. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име =GamespotDev1.
 22. 22,0 22,1 22,2 22,3 22,4 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име RPSDevelopment.
 23. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име GSPBoyarsky.
 24. 24,0 24,1 24,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име =GamespotDev3.
 25. 25,0 25,1 25,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име EscapistTroika.
 26. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име GamespotReveal.
 27. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име CNNBReach.
 28. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име GSPotMulti.
 29. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име MullichInterview.
 30. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име GameBansheeHistory.
 31. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име =GamespotDev4.