Tradescantia pallida

Од Википедија — слободната енциклопедија
Tradescantia pallida
Tradescantia pallida 'Purpurea'
Научна класификација
Царство: Растенија
Ред: Commelinales
Семејство: Commelinaceae
Род: Tradescantia
Вид: T. pallida
Научен назив
Tradescantia pallida
(Џ.Н. Роуз) Д.Р. Хант
Синоними[1]

Setcreasea pallida Rose
Setcreasea purpurea Boom

Tradescantia pallidaвид на телеграфче (Tradescantia; род на растенија од Новиот Свет) сличен на T. fluminensis и T. zebrina. Сортата T. pallida 'Purpurea' вообичаено се нарекува виолетова секреција, виолетово срце,[2] или виолетова кралица.[3] Домородна е во источното крајбрежје на Мексико. Едвард Палмер го собрал типскиот примерок во близина на Сиудад Викторија, Тамаулипас во 1907 година.[4][5]

Имиња[уреди | уреди извор]

Латинскиот специфичен епитет pallida значи „бледо“.[6]

Опис[уреди | уреди извор]

Tradescantia pallida е зимзелено повеќегодишно растение. Се одликува со издолжени, зашилени лисја - самите глаукознo зелени, понекогаш ресnи со црвена или виолетова боја - и со мали, неплодни цветови со три ливчиња бела, розова или виолетова. Растенијата умираат од умерени мразови, но често никнуваат назад од корените.[7]

Сортата T. pallida 'Purpurea' има виолетови листови и розови цветови.

Одгледување[уреди | уреди извор]

Широко се користи како украсно растение во градините и границите, како покривка за земја, висечко растение или - особено во постудени клими каде што не може да ја преживее зимската сезона - домашно растение, лесно се размножува со сечи (стеблата се видливо сегментирани и корените често растат од зглобовите).

Како куќно растение, T. pallida е оценета како исклучително ефикасно во подобрувањето на квалитетот на воздухот во затворените простории со филтрирање на испарливи органски соединенија, класа на вообичаени загадувачи и респираторни надразнувачи, ефект познат како фиторемедијација.[8]

Достапни се бројни сорти, од кои „Purpurea“ со пурпурно зеленило ја добила Наградата за градинарски заслуги на Кралското хортикултурно друштво.[9][10]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tradescantia pallida. Информативна мрежа за гермоплазмени ресурси. Служба за земојоделско истражување, Министерство за земјоделство на САД. Посетено на 13 мај 2022. (англиски)
  2. Предлошка:BSBI 2007
  3. „{{{taxon}}}“. Служба за заштита на природните ресурси при USDA — база PLANTS.
  4. „Tradescantia pallida“. EOL. Посетено на 13 мај 2022.
  5. „Tradescantia pallida“Енциклопедија на живиот свет
  6. Harrison, Lorraine (2012). RHS Latin for Gardeners. United Kingdom: Mitchell Beazley. ISBN 978-1845337315.
  7. Duever, Linda Conway (2006-08-31). „#734 Tradescantia pallida. Floridata. Посетено на 13 мај 2022.
  8. Yang, Dong Sik, Pennisi, Svoboda V., Son, Ki-Cheol, Kays, Stanley J. Screening Indoor Plants for Volatile Organic Pollutant Removal Efficiency.
  9. Tradescantia pallida 'Purpurea'. RHS. Посетено на 13 мај 2022.
  10. „AGM Plants - Ornamental“ (PDF). Royal Horticultural Society. July 2017. стр. 102. Посетено на 13 мај 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]