Прејди на содржината

Tinder

Од Википедија — слободната енциклопедија
Tinder
Основано2012; пред 12 години (2012)
СедиштеЗападен Холивуд, САД
Опслужувано подрачјеглобално
СопственикMatch Group
Дејностсофтвер
Вработени750[1]
Адресаtinder.com

Tinder (се чита: Тиндер) — популарна делумно платена примена за мобилни платформи андроид и iOS, наменета за романтични состаноци во согласност со наведените параметри и земајќи ја предвид геоположбата.[2] Можно е да го поврзете вашиот профил преку Facebook, сметка на Google, па дури и преку повикувачки број.[3] Управувана е од северноамериканската корпорација Match Group. Примената има различно насочување во различни земји, главно се користи од мажи за барање на „краткорочни врски“ и полов однос без посветеност. Од 2022 г., таа е втората најпопуларна примена за запознавање во Европа, веднаш по Badoo.[4][5][6][7]

Главното дејство во примената е „повлекувањето“ (лизгање со прстот во хоризонтална насока): на корисникот му се прикажуваат слики и кратки животописи на кандидатите (име и возраст), а корисникот може да повлече надесно ако смета дека совпаѓањето ќе биде добро (голем број корисници никогаш не повлекуваат налево).[8][9][10] Ако двајца корисници меѓусебно се означат како успешни совпаѓања, тие можат да започнат да општат и да договорат средба. Примената има премиум претплата што во голема мера го подобрува доживувањето со примената, а алгоритмите на примената исто така можат да изберат совпаѓање за вас и автоматски да повлекуваат кога има слични интереси.

  1. „Tinder“. Owler. Архивирано од изворникот 28 October 2021. Посетено на 28 October 2021.
  2. Loes Ligtenberg. Tinder, the App That is Setting the Dating Scene on Fire: A Uses and Gratifications Perspective. Master’s Thesis. University of Amsterdam, 2015.(англиски)
  3. Joey Dreijer, Eric van den Haak (2014-06-01). „Tinder Privacy Revised“ (PDF) (англиски). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-11-16. Посетено на 2016-11-16. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  4. Abrams, Mike (2016). Sexuality and Its Disorders: Development, Cases, and Treatment (англиски). Sage Publications. стр. 381. ISBN 9781483309705. Tinder is a hookup/dating app primarily for the smartphone.
  5. Karniel, Yuval; Lavie-Dinur, Amit (2015). Privacy and Fame: How We Expose Ourselves across Media Platforms (англиски). Lexington Books. стр. 118. ISBN 9781498510783. Tinder is a dating/hook-up app that allows physical, emotional and factual sharing.
  6. Goodall, Emma (2016). The Autism Spectrum Guide to Sexuality and Relationships (англиски). Jessica Kingsley Publishers. стр. 134. ISBN 9781784502263. Hook-up apps – Bumble: Bumble is very similar to Tinder in layout and usage; however, it has one significant difference, which is that men are not able to initiate contact with women.
  7. „Tinder Users Are Finding More Matches Thanks to Spotify: Popular 'Anthems' Include Songs from The Weeknd and Drake“. Tech Times. 2 March 2017. Архивирано од изворникот 19 March 2017. Посетено на 26 March 2017.
  8. „Urban Dictionary: Swipe right“. Архивирано од изворникот на 2016-11-19. Посетено на 2016-11-19. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  9. „В Tinder рассказали о скрытом алгоритме, ограждающем «крутых» пользователей от неудачников“. Архивирано од изворникот на 2016-11-19. Посетено на 2016-11-19. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  10. „I Swiped Right On Everyone On Tinder For A Day, And Here's What Happened“. Архивирано од изворникот на 2016-11-19. Посетено на 2016-11-19. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]